Seks işçilerinden sendikal talep

Seks işçilerinden sendikal talep
Seks işçilerinden sendikal talep
'Dünya Seks İşçileri Hakları Günü' nedeniyle Ankara'da bir araya gelen kendilerine 'Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi' adını veren bir grup, eylem yaptıYüksel Caddesi’nde bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik grup, ‘Sosyal Güvenlik hakkı talep ediyoruz’, ‘Seks işçileri için sendika’, ‘Polis şiddetine son’ ve ‘Emek hiyerarşisine son’ pankartları açarak sloganlar attı. Aralarında hayat kadınları, travesti, transeksüellerin de bulunduğu gruba öğrenciler de destek verdi. Burada grup adına yapılan açıklamada can güvenliklerinin sağlanması istenirken şöyle denildi:
“Seks işçiliğinin de bir iş, meslek olarak kabulünü ve belli standartlara kavuşturulmasını, sağlıklı ve güvenli çalışacağımız mekanlar, diğer tüm vatandaşların yararlandığı sosyal güvenlik haklarından yararlanmak, örgütlenme özgürlüğümüzün güvence altına alınmasını, ayrımcı yasaların ortadan kaldırılması, dışlayıcı uygulamaların ve polis şiddetinin son bulmasını istiyoruz. Biz patronsuz ve pezevenksiz, şiddetten ve sömürüden arındırılmış bir dünyayı düşlüyor ve talep ediyoruz. Seks işçileri olarak risk ve tehlike ile başa çıkmak zorundayız. Çok kötü ve sağlıksız koşullarda çalışıyoruz. Can güvenliğimiz yok. Gerek müşteriler, gerekse kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kalıyoruz.”
Türkiye'de faaliyet gösteren 56 genelevde kayıtlı olarak 3 bin seks işçisi kadının çalıştığı belirtilen açıklamada, “Türkiye'de seks sektöründe kayıtlı olarak çalışan kadınların sayısı 15 bindir. Oysa pek çok kadın bu alanda kayıt dışı çalışıyor. Çocuk, mülteci ve transeksüel seks işçileri, bu rakamlara dahil değil. Dolayısıyla kayıt dışı rakamlarla Türkiye'deki seks işçilerinin sayısı 100 bine ulaşıyor. Bugün sadece üç büyük ilde 30 bine yakın kadın vesika alabilmek ve genelevde çalışabilmek amacıyla sıra bekliyor” denildi.
Basın açıklaması ardından ‘Yaşasın 3 Mart Dünya Seks İşçileri Hakları Günü’ sloganları atan grup, daha sonra dağıldı.(dha)