Sel baskını Karadeniz Sahil Yolu'nu kapattı

Giresun'da etkili olan yağış sonrası şehrin sahil kesimindeki çok sayıda ev ve iş yerini su bastı


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


Giresun’da sabah erken saatlerde başlayan sağanak yağış özellikle kentin batı tarafında etkili oldu. Büyük ve Küçük Güre dereleri aşırı yağış nedeniyle taşınca bir çok ev ve işyeri sular altında kaldı. Taşkın sonucu dere yatağı kenarında park edilmiş onlarca araç da denize sürüklenip kayboldu. Yaklaşık 150 aracın zarar gördüğü belirtildi. Giresun Devlet Hastanesi’nin arşiv ve morg bölümlerine de su doldu. Ayrıca bazı banka ve okulların giriş katları su altında kaldı.

BAŞKAN:FELAKET BÜYÜK
Selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun’un tarihteki en büyük felaketle karşı karşıya olduğunu belirtti. Kentin özellikle Güre, Teyyaredüzü ve Gaziler mahallelerinde büyük hasar olduğunu dile getiren Aksu şunları söyledi:
“Büyük ve Küçük Güre derelerinin taşması sonucu birçok araç dere sularına kapılarak Karadeniz’e ulaştı. Yağmur yağışı hala sürüyor. Karadeniz Sahil Yolu kontrollü olarak trafiğe açıldı. Maddi zararın en az 20 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz. Belki daha da fazla. Gece 04.00’de başlayan şiddetli yağış sabah saat 08.00'e kadar devam etti. 4 saat süren yağış bölgeyi felaket bölgesi haline getirdi. Belediye olarak ekipman ve araç parkı yetersizliği nedeniyle su baskınlarına etkili müdahale edemiyoruz. Onlarca ev ve iş yeri sular altında. Sokak aralarındaki suyun boşaltılmasının ardından ev ve işyerlerindeki suları tahliye için çalışacağız.”

BULANCAK'TA DA SU BASKINI
Aşırı yağış Giresun’un Bulancak İlçesi'nde de zarara yol açtı. İlçede etkili olan yağış sonrasında 100’e yakın ev ve işyerinin zemin katlarının sular altında kaldığını belirten Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, “Şu anda kesin bir rakam veremiyoruz. Kaymakamlık ile birlikte Hasar Tespit Komisyonu oluşturduk. Çalışmalara başladık. Yağış devam ettiği için zararda artış olabilir. Kanalizasyon sistemi ve sokaklarda tahribat var. Tek tesellimiz ölen ya da yaralananın olmaması” dedi.
Bu arada Giresun’da metrekareye 135 kilogram yağış düştüğü, yağışın gece geç saatlere kadar aralıklarla devam edeceği belirtildi.(dha)