Sel defteri daha kapanmış değil

Karların erimesi ve yağmurlarla İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen selin yol açtığı yaralar sarılırken, bu bölgelerde hava sıcaklığının artacağı yönündeki tahmin, yeni taşkın endişesine yol açtı.

İSTANBUL - Karların erimesi ve yağmurlarla İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen selin yol açtığı yaralar sarılırken, bu bölgelerde hava sıcaklığının artacağı yönündeki tahmin, yeni taşkın endişesine yol açtı. En büyük zararı gören Karaman, Erzurum, Kars, Muş, Ağrı ve Ardahan'da yeni sel tehlikesi bulunduğu açıklandı.
Karaman'da Vali Yardımcısı Sait Aşgın, "Özellikle 12 Mart günü havanın
ısınacağı tahmini üzerine yüksek yerlerdeki karlar eriyerek ikinci bir sel tehlikesine yol açabilir. Derelerde ıslah çalışmaları yapıyoruz. Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nde izinler kaldırıldı" dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise Tarım Sigortaları Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istedi.
Mersin, Muş, Ağrı, Kars, Erzurum, Bitlis, Ardahan, Siirt, Batman ve Karaman'da hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Tarım Bakanı Sami Güçlü bölgede.
6 bini aşkın aile açıkta
Bakanlar Kurulu'nda dün yapılan değerlendirmeye göre son felaketlerde üç kayıp, 13 ölü ve dokuz yaralı bulunuyor. 6 bin 451 aile açıkta kaldı. Bölgeye şimdiye kadar 2.6 trilyon lira gönderildi. Hasar tespitine göre bu rakam artırılacak. Afet bölgesinde Bağ-Kur mükelleflerinin prim borçları altı ay, SSK mükelleflerininki ise bir yıl ertelendi. Daha önce sel felaketine uğrayan Antalya da yardım kapsamına alındı.
(Radikal, dha, anka)