Sel felaketine hazır olun!

Sel felaketine hazır olun!
Sel felaketine hazır olun!
Edirne'deki sağanak yağmur yaşamı olumsuze etkiledi. Kentteki birçok ev ve işyerini su basarken, meteoroloji İstanbullular'ı da uyardı.


Fırat KESKİNKILIÇ- Ali Can ZERAY- Ferhat AKGÜN

BALKANLAR üzerinden gelen yağışlı hava Edirne’de etkili oldu. Dün akşam bastıran ve aralıklarla etkili olan sağanak nedeniyle kentte sokak ve caddeler sular altında kalırken, 150 evi de su bastı. Zemin katlarını su basan apartmanlarda mahsur kalanlar, diğer vatandaşlarca sırtta taşınarak dışarıya çıkartıldı. Tekirdağ’da da etkili olan yağışlar nedeniyle İpsala yolu, Mahramlı mevkiinde zaman zaman ulaşıma kapandı.
Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne’de dün saat 21.00 sıralarında başlayan ve 23.00 sıralarında etkisini artıran yoğun yağmur sabaha kadar aralıklarla devam etti. Yağmur nedeniyle rögarlar taşınca cadde ve sokaklar göle döndü. Caddelerde ise çok sayıda araç mahsur kaldı. Araçların içinde kalan vatandaşlar çaresizlik içinde dakikalarca yardım bekledi. Şükrüpaşa Mahallesi İbrahim Ay Caddesi üzerinde yaklaşık 40 santimetre yüksekliğe ulaşan suyun içinde otomobili arızalanan ve içinde mahsur kalan 4 kişilik bir aile, çevredekiler tarafından otomobilin çekilmesi sayesinde kurtarıldı.

 


BİR APARTMANDA 40 KİŞİ MAHSUR KALDI

Yağmur yağışının ardından ise kent merkezindeki İbrahim Ay, İlhami Ertem, Zübeyde Hanım caddeleri ve Atatürk Bulvarı’ndaki yaklaşık 150 ev ve işyerinin bodrum katlarını su bastı. Baskından etkilenen evlerdekiler, çevreden yetişenler tarafından çıkartılırken, itfaiye ekipleri de vidanjörler yardımıyla biriken suları dışarıya atmaya çalıştı. Kocasinan Mahallesi Sadık Ahmet Caddesi üzerindeki 11 daireden oluşan Bulut Apartmanı’nın giriş katında biriken yaklaşık 1 metrelik su nedeniyle, apartmandaki 40 kişi dün akşam saatinden bu yana evlerinde mahsur kaldı. Özel bir dershanede yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Muharrem Altay, aynı dershanede öğretmen olarak çalışan eşi Adalet Altay ve oğlunu sırtına alarak suyun içinden geçirdi ve dışarıya çıkardı. Kentin merkezinde mahsur kaldıklarını ve bu yaşananların ilk kez olmadığını söyleyen Muharrem Altay, “Bu tür su baskınlarını yılda en az 5- 6 defa yaşıyoruz. Eşim öğretmenlik yaptığı dershaneye geç kalınca ben de sırtımda apartmandan çıkardım” dedi. Aynı apartmanın zemin katında oturan ve evi tamamen su basan Zeki Turhan ise, “Tüm eşyalarımız kullanılmaz hale geldi. Zararımın karşılanması için sorumluları mahkemeye vereceğim” diye konuştu.

 

TEKİRDAĞ'DA YOL KAPANDI

Tekirdağ’da da sabah saat 05.30 sıralarında başlayan kuvvetli yağmur yağışı şehir merkezi ve Malkara ilçesinde etkili oldu. Şehir merkezindeki Turgut Mahallesi Ördekli Dere ve Hürriyet Mahallesi Köprübaşı mevkilerinde yağmur suyunun birikmesi ve rögarların taşması nedeniyle caddeler göle döndü. Belediye ekipleri de su baskınlarına karşı tıkanan rögarları açmaya çalıştı. Şehir merkezinde aralıklarla etkisini sürdüren yağışın Malkara ilçesi ve köylerinde de baskınlara neden olduğu bildirildi. Yağmur yağışının ardından Tekirdağ- İpsala karayolu Mahramlı Mevkiinde biriken su nedeniyle zaman zaman trafiğe kapandı. Araçların geçişine tek yönlü olarak izin veriliyor.
Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, son 24 saat içinde kent merkezinde metrekareye 46.8 kilo yağış düştüğünü ve bugün de sağanak yağışın sürmesinin beklendiğini açıkladı.

İSTANBULLULAR DİKKAT!

Bu hafta Türkiye'de yağışlı hava etkili olacak. İstanbul'da hafta ortasına kadar yağış beklenirken, yarın trafikte doğacak sıkışıklıklar için vatandaşlar uyarıldı.