Sel gider hasar kalır

İstanbul'da sele maruz kalanlar gün boyu yaralarını sarmaya çalıştı. Ev ve dükkân temizliği için komşular imeceye başvurdu. Sularda sürüklenen yüzlerce araba çekildi. Sermayesini yitiren ve sigortası da olmayan esnafsa ne yapacağını bilemez haldeydi.
Alibeyköy'de birinci katlarda oturan kiracılar istimlak haberlerine sevindi, üst katlardaki ev sahipleriyse tepki gösterdi. Yol onarımı ve hasar tespit çalışmaları da başladı. Meteoroloji: Yağışlar bugün gidiyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Beş dakikada Alibeyköy'ü göle çeviren sular çekilir çekilmez temizlik telaşı başladı. Sürüklenen yüzlerce araba çekildi. Sigortasız esnaf, ne yapacağını bilmez bir haldeydi. Pek çok evde eşyalarının tamamı kullanılamaz haldeyken Alibeyköy'de tek gündem vardı: İstimlak.
Çarşı sokağa döküldü
Alibeyköy Çarşısı'ndaki neredeyse bütün dükkânların eşyaları ve malları, kapı önlerine dizildi. Sigortası olmayan çok sayıda esnaf, belediyeye zararının karşılanması için dilekçe verdi. Elektrikçi Ersun Lokman, "Tüm mallarım gitti. Yaklaşık 30 milyar lira zararım var. Ben bu masrafın altından kalkamam" diye konuştu.
Evsahibi üstte...
Su basan evlerin eşyaları da sokağa taştı. Mert Sokak'taki evi tamamen suya gömülen Hassan çiftinin henüz taksitlerini bitmeden çamura bulanmış oturma takımları, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi... Tornacı Ali Hassan, "50 yıldır burada yaşıyorum. Daha önce böyle bir felaket görmedim. Tüm eşyam gitti. İşyerim de zarar gördü. Bir ay çalışamayacağım. Ama evlerimizin yıkılmasını istemiyoruz. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.
Su baskınının yaşandığı bölgedeki evlerde genellikle giriş ve zemin katlarda kiracılar, üst katlarda ev sahipleri oturuyor. Kiracılar, istimlakı desteklerken ev sahipleri şiddet ile karşı çıkıyor.
Akasya Sokak'taki evi sular altında kalan İbrahim Çamanlı, "Burada devletin okulları da var. Bizi dere yatağına ev yapmakla suçluyorlar ama devlet de burada binalar yaptı. Dört okul yaptı. Biz evlerimizin yıkılmasına izin vermeyiz. Çünkü artık biz burayı memleketimiz olarak görüyoruz" diye konuştu. Bu arada su baskınından etkilenen Alibeyköy Endüstri Meslek Lisesi'ni ise okula gelen gönüllü öğretmen ve öğrenciler temizledi. Karakolun temizliğinde polisler de çalıştı.
'Zararımız 2 trilyon'
Bağcılar Oto Center'ın alt kesimleri, araba mezarlığı görünümündeydi. Suların üst üste yığdığı arabalar, çekicilerle alındı. Selde en büyük zararı görenlerden biri olan Torlakoğlu Otomobil Galerisi sahibi Sultan Torlak, "Bizim sattığımız arabaların tamamı lükstü. Hepsi elektronik beyni
olan, değeri 120 bin euro civarındaki araçlardı. Kullanılmaz hale geldiler. Zararımız 2 trilyon lira civarında" diye konuştu. Oto Center'da ilk belirlemelere göre 222 araç su baskınından etkilendi.