Sel hem can hem mal aldı

Selin ağır hasara yol açtığı Antakya'da, Bekir Hattatoğlu adlı yurttaş boğuldu. Samandağ'da Asi Nehri'ne kapılan Yusuf Malta adlı yurttaş kayboldu. Dün de devam eden yağışların yarattığı afet, Antakya'da 10 trilyon liranın üzerinde maddi hasara yol açtı. Kurtarma ve yardım çalışmalarına askerler de katılıyor.

ANTAKYA/İSKENDERUN - Yaklaşık 30 saat aralıksız süren yağış, Hatay ve çevresine tufanı yaşattı, yaklaşık 10 trilyon liralık hasar meydana geldi. Çekmece beldesinde taşan Hanna Deresi sularına kapılan 27 yaşındaki Bekir Hattatoğlu öldü, Samandağ'da 65 yaşındaki Yusuf Malta Asi Nehri'nde sel sularına kapılıp kayboldu.
Metrekareye 569 kilogram yağış düşen Antakya'da kaçak yapılan tek katlı evlerin yanı sıra yedi katlı apartmanlar bile çöktü, beş köprü yıkıldı, yollar tahrip oldu, kabaran Asi Nehri sularında otomobiller sürüklendi. Binaların yüzde 70'inin zemin katı su altında kaldı. Karayolu ulaşımı duran kentte polis, megafonlarla gece boyu dolaşıp, tehlikeli yerlerdeki binaların boşaltılmasını istedi. Kurtarma ekipleri ve gazeteciler, kentte yer yer 1.5 metre yüksekliğindeki selde mahsur kaldı.
Bir ölü, bir kayıp
Çekmece beldesinde taşan Hanna Deresi kıyısında sel sularına kapılan 27 yaşındaki Bekir Hattatoğlu can verdi. Arsuz beldesine bağlı Höyük Köyü'nde sel baskını sırasında düşerek başını çarpan dört yaşındaki Mert Çolakoğlu, sekiz saatlik bir mücadele sonucu askeri helikopterle İskenderun Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Samandağ'da odun toplayan 65 yaşındaki Yusuf Malta, Asi Nehri'nde sel sularına kapılarak kayboldu.
Felaket bilançosu
Hatay Valiliği'ne vekalet eden Adana Valisi Oğuz Kaan Köksal sabah 20 belediye başkanıyla bir araya geldikten sonra felaket bilançosunu açıkladı. Köksal, kent merkezinde 650, kırsal kesimde bin evi su bastığını, 15 dolayında bina ve gecekondunun yıkıldığını söyledi. Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk ise, bir süre kente içmesuyu verilemeyeceğini, maddi zararın en az 10 trilyon lira dolayında olduğunu söyledi. Antakya'da Kavaslı Deresi'nin taşması ile 7 katlı Kentinya Apartmanı'nı tehdit etti. Sel sularının temelini oyduğu bina saat 16.45'te taşıyıcı kolonlarının kopması nedeniyle yan yatarken, bina daha önceden tahliye edildiği için can kaybı ve yaralanan olmadı. Nihat Özgün Apartmanı da temeli tahrip olması nedeniyle boşaltıldı.
Sel bölgesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Hatay'ın afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı. Hatay'a yardımların hızla ulaştırılacağını vurgulayan Gökalp, sel felaketi nedeniyle 227 bin dekar ekili tarım arazisinin sular altında kaldığını da kaydetti.
Hep hatalı imar
Antakya'da yaşanan sel felaketi, 4 yıl önce 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan felaketten ders alınmadığını gözler önüne serdi.
Yağışlarla Antakya'ya 15 kilometre uzaklıktaki Yarseli Barajı dolunca yıkılma tehlikesi başgösterdi. Tehlikeyi önlemek için barajın tahliye kapakları açıldı. Kapaklarının açılmasıyla zaten suları kabaran Asi Nehri taştı. Dere yataklarına yapılan kaçak yapılara göz yumulmasının bedelini Antakya da ağır ödedi. Antakya'ya
5 Mayıs 1997'deki sel felaketi sonrası gönderilen 1 trilyon 347 milyarlık yardımın altyapıya harcanmaması da bu tablonun oluşmasında rol oynadı.


    ETİKETLER:

    Adana

    ,

    HATAY