Sel için 30 trilyon lira

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, 7-9 Mayıs tarihlerinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen Hatay ve Osmaniye'ye...
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, 7-9 Mayıs tarihlerinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen Hatay ve Osmaniye'ye 29 milyon euro'luk kredi açıyor. Acil çalışmalar için verilecek kredi için banka yürütme kurulunun bugünkü toplantısında
'prensip kararı' alınacak.
Hazine Müsteşarlığı, 26 Haziran 2001'de Hatay ve Osmaniye'de selden zarar gören üç köprü inşaatı, köy yollarının yeniden onarımı, atık su arıtma sistemi kurulması, taşkın önleme çalışmaları için bankaya başvurmuştu. Başvuruda, Hatay için 36 trilyon, Osmaniye/Kadirli için 3.5 trilyon, bilinmeyen giderler için 6.5 trilyon olmak üzere 46 trilyon liralık (42.7 milyon euro) kaynağa ihtiyaç olduğunu belirtti. Bankanın bu miktarın yüzde 70'i olan 29 milyon euro'luk (yaklaşık 30 trilyon lira) bölümünü, kalan kısmı da Türk hükümetinin karşılayacağı öğrenildi.
Afet kararnamesi bekleniyor
Türk hükümetinin ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan sağlanacak 46 trilyon liralık kaynakla, üç köprü inşaatı, altyapı tamirleri, içme suyu kaynaklarının onarımı, kanalizasyon ve yağmur suyu sistemleri, atık su arıtma tesisleri, köy yollarının onarımı, sel ve taşkın önleme çalışmaları ile selden zarar gören 2 bin 140 konut ile 127 işyerinin onarımı sağlanacak.
Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk, bugüne kadar yalnızca 13 Mayıs 2001 tarihinde Maliye Bakanlığı'ndan 50 milyar liralık yardım aldıklarını belirterek,
"Gelecek olan krediyi, ilk etap acil işlerimiz için kullanacağız. Gerek kanal, gerek yol ve gerekse diğer işlere gidecek. Asıl önemlisi, bu kentin bir daha böylesine bir afet yaşamaması için alınacak olan tedbirleri karşılayacak kredinin çıkmasıdır" dedi.
Antakya'da selin meydana getirdiği görüntüleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını
anlatan başkan Şentürk şöyle devam etti:
'Şu anki çözümler geçici'
"Çamurları temizledik, tahrip olan yollara asfaltla yama yaptık ama bunların tümü geçici çözümlerdir. Hâlâ kanallarımızda ve altyapımızda sorunlarımız devam etmekte, yıkılan köprü aynı şekilde durmaktadır. Bu kredinin bir an önce gelmesini ve afet kararnamesinin bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Bu kentte ve çevresindeki tahribatı önleyip iyileştirebilmek için afet kararnamesinin en üst düzey olan 5 katsayı ile çıkmasını bekliyoruz."
Asi Nehri'ne akan kanalların sel nedeniyle hâlâ kapalı olduğuna dikkat çeken Şentürk, "Çevre illerden gelen kanal araçları ve burgu sistemi ile açmaya çalıştık ama, her geçen gün bir başka yerde bir başka sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Hem teknik, hem de maddi yardımın bölgemize getirilmesini bekliyoruz. 10 milletvekilimizin tek yumruk olması halinde neler olduğunu gördük. Bu bütünlüğün yardımların bir an önce gelmesi için kullanılmasını bekliyoruz. En önemlisi aylardır Hatay'ın valisiz olduğunu duyurmak istiyoruz" dedi.
Kaynak dağılımı
Türk hükümeti ile Avrupa Kalkınma Bankası'ndan ayrılan 46 trilyon liralık kaynağın dağılımı şöyle:
DSİ: 7.3 trilyon, İller Bankası: 7 trilyon, Köy Hizmetleri: 3 trilyon,
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı: 3 trilyon, Antakya Belediyesi: 5 trilyon, belde belediyeleri: 5 trilyon,
Karayolları: 2 trilyon Türk Lirası.
Ayrıca Osmaniye'nin Kadirli ilçesine 6.5 trilyon Türk Lirası aktarılacak.