Sel istimlakı için pazarlık

Eyüp'te sel basan evlerde kamulaştırılma çalışmasına başlayan belediye, belirlediği rakamın iki-üç katına ulaşan istimlak bedeli talebiyle karşılaştı.

İSTANBUL - Eyüp'te sel basan evlerde kamulaştırılma çalışmasına başlayan belediye, belirlediği rakamın iki-üç katına ulaşan istimlak bedeli talebiyle karşılaştı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi'nin Eyüp'te kurduğu kamulaştırma ofisi, ıslah çalışmaları için Alibeyköy Deresi havzasında kalan 65 parsel sahibiyle görüşmeye başladı. Belediye, istimlak için bedel ya da takas yöntemiyle konut önerdi.
Teklif neydi?
Takasta istimlak edilen evin durumu ve değerine göre ücretsiz ya da uzun vadeli krediyle Güzeltepe'deki 400 konutluk toplu konut alanından daire teklif edildi. Bedel ödemede ise, metrekaresi yığma binalarda 173 milyon, betonermelerde 283 milyon lira ve merkeze mesafesine göre arazi değeri ödemeyi öneren belediye, yapı ve arazisine 100 milyar bedel biçtiği yer için 200 milyar gibi istimlak ücreti talebiyle karşılaştı.
Önce dere yatağı
İlk aşamada Alibeyköy merkezinde çarşıda bulunan selzedelerin değil, dere yatağındaki yapıların kamulaştırılacağını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Mevlüt Karataş, yüksek bedel isteyen ev sahipleriyle anlaşamazlarsa mahkeme yoluyla istimlak yapılacağını söyledi.