Sel ve heyelan yedi can aldı

Sağanak Trabzon ve Rize'ye felaket getirdi. Sel sularına kapılan dört kişi hayatını kaybetti. Heyelanın yuttuğu bir evde ikisi çocuk üç kişi öldü. En az beş vatandaş kayıp. Of-Çaykara-Uzungöl yolu kapanınca yaklaşık 200 kişi yaylada mahsur kaldı.

TRABZON/RİZE - Trabzon ve Rize'de önceki gece başlayan şiddetli yağmur sonucu, oluşan selde yedi kişi boğularak öldü, en az beş kişi sel sularına kapılarak kayboldu.
Doğu Karadeniz'de önceki gece başlayan yağmur sabah sel ve heyelanlara neden oldu. Trabzon'un Çaykara ilçesinin Ulucami Köyü'nde Kargar ailesine ait ahşap ev heyelanla çöktü. Bu sırada evde bulunan 25 yaşındaki Filiz Kargar ile oğulları 9 yaşındaki Hasan ve 1.5 yaşındaki Ümit öldü. 60 yaşındaki Muhammet Güven ise kayboldu.
Trabzon'un Of ilçesinin Keler Köyü de sele kapıldı. 28 yaşındaki Sevim Sert'in hayatını kaybettiği köyde, Nuray Şimşek, Elmas Yıldız, Tuncay Sert, Mevlüde Sert ile Ordu'dan gelen kimliği belirlenemeyen iki çay işçisi sel sularına kapılarak kayboldu.
Of Kaymakamı Cengiz Yücedal, "Köy sakinleri tehlikenin geçtiğini sanarak çaylığa girmiş. Bu arada setleri patlatan sular arazideki insanları sürükleyip götürmüş" dedi.
Rize'nin Kalkandere İçlesinin Kayabaşı Köyü mevkiinde iki ceset bulundu. İkizdere ilçesinin Şimşirli Köyü'nde yaşayan 60 yaşındaki Emine Taşçı, sulara kapılarak öldü.
Solaklı Deresi evleri yuttu
Selin etkili olduğu yerleşim yerlerinde elektrikler kesilirken, Rize ve ilçelerine telefon bağlantısı da koptu. Rize'nin Kalkandere ve İkizdere ilçelerinde birer ev yıkıldı, 30 ev de yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı. Trabzon'un Of ve Çaykara ilçeleri arasındaki Solaklı Deresi kıyısında Kıyıcık, Eskipazar, Taşhanpazarı ve Balaban beldelerinde ise 50'yi aşkın ev sular altında kaldı.
Uzungöl'le bağlantı kesildi
Of-Çaykara-Uzungöl yolu, Solaklı Dereski boyunca birçok yerde meydana gelen heyelan yüzünden ulaşıma kapandı. İkizdere ve Kalkandere ilçeleri arasındaki yol ile Çamlıhemşin-Ayder yolu toprak kaymaları yüzünden kapandı. Güneyce beldesine bağlı Varda Yaylası ile Şimşirli Köyü yollarında da ulaşım gün boyu kesildi. Varda Yaylası'nda yaklaşık 200 kişinin bulunduğu açıklandı. Turistik belde Uzungöl'e giden yolun da kapandığı bildirildi.
Memleketi Trabzon'da bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, felaket bölgesini helikopterle inceledi. Özak, selin ardından acilen kriz masası oluşturulduğunu belirterek, "Büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Ekipler aralıksız çalışıyor. Maddi zararları devletimiz karşılar" dedi.
Hastaneyi sel bastı
Öte yandan yağışlar dün Sivas ve Gaziantep'te de etkili oldu. Zara ve Suşehri arasındaki Geminbeli geçidinde heyelan meydana geldi. Gaziantep Tıp Fakültesi Hastanesi'nin zemin katını su bastı. Acil, dahiliye, diyaliz ve çocuk servislerinde yatan 60 hasta üst katlara ve diğer hastanelere nakledildi. Bazı hasta yakınları ise hastalarını evlerine götürdü.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7537587537580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.