Sel ve kar can aldı

İzmir'de bir, Antalya'da ise üç kişi sel sularına kapılarak öldü, üç kişi de kayıp. Çok sayıda konut su altında kaldı. Eskişehir'de bir çoban donarak yaşamını yitirdi.

İZMİR/ANTALYA - Soğuk ve yağışlı hava Ege ve Akdeniz'de yağmur, Marmara ve Trakya'da kar şeklinde etkisini sürdürüyor. Bayramın birinci gününü rahat geçiren İzmirliler gece başlayan yağmurun sele dönüşmesiyle zor anlar yaşadı.
Saat 01.00'de başlayan sağanak sonrası önce Çiğli ilçesiyle Bostanlı ve Güzelyalı semtlerini su bastı. Yağış şiddetini artırınca Karşıyaka Yalı Caddesi ve Çiğli Anadolu Caddesiyle, birçok sokak ve Atatürk Organize Sanayi Sitesi'ndeki fabrikalar sular altında kaldı. Sel suları yer yer bir metreyi geçti.
Panzerler kurtardı
Maltepe, Bostanlı ve Yamanlar dereleri taşınca polis, halkı uyandırmak için sirenlerini çaldı, megafonla anons yaptı ve havaya ateş açtı, bodrum ve zeminde oturanları üst katlara çıkardı. İtfaiye araçta mahsur kalanları kurtaramayınca devreye polis panzerleri girdi.
Bostanlı'da su altında kalan otomobilini güvenli bir yere park ettikten sonra babasının minibüsünü de aynı yere götürmek isteyen Şebnem Gürçen sulara gömüldü. Komşularının yardımıyla kaldırıma taşınan kadın ambulansın sokağa girememesi üzerine hayatını kaybetti. Gürçen'in elektrik akımına kapılıp suya düşmesi sonucu boğulduğu ileri sürüldü. Karşıyaka'da heyelan nedeniyle yuvarlanan kayalar bir evi yıktı, bir eve hasar verdi. 40 ev boşaltıldı. İzmir' de yağışın süreceği belirtildi.
Antalya'da sel
Antalya'da aşırı yağış üç can aldı. Sağanak yağmur ve lodos Manavgat ve Kumluca'da büyük hasara neden oldu. Manavgat taştı, 30'a yakın ev ve işyerini su bastı.
Beşkonak'ta içinde beş kişi olan bir otomobil sel sularına kapıldı. Otomobildeki Mustafa Keleş ile Ayşe Can' ın cesetleri çalılara takılı bir halde bulundu. Manavgat
ile Beşkonak arasındaki yolun heyelandan kapanması ve sel nedeniyle, 200 metreden görülen otomobile ulaşılamadı. Otomobilde bulunan Mustafa ve Gülsüm Keleş ile Metin Can'ın akıbeti bilinmiyor. Kumluca'da Gavur Deresi'nin taşması sonucu Şerif Yalçın sele kapılıp öldü. Eskişehir'de Yamin Demirkoparan adlı çoban donarak yaşamını kaybetti.
Kocaeli, Sakarya ve Trakya'da kar yüzlerce köy yolunu ulaşıma kapadı. Çanakkale Boğazı'nda deniz ulaşımı da tamamen durdu. Önceki gün kar nedeniyle trafiğin felç olduğu İstanbul dün yağmurlu bir gün yaşadı.
Uludağ'da kayıp
Uludağ'da tırmandıkları zirvede kaybolan Serkan Kantarcı ile Avusturyalı arkadaşı Siegniffe Berner'i cep telefonu kurtardı. Bir kulübeden mesaj geçen kayıplar saatler sonra bulundu.