Sel ve yıldırım Van'da üç can aldı

Aşırı yağışlar Doğu Anadolu'yu etkiledi. Van'ın Özalp, Başkale ve Gürpınar ilçelerinde iki kişi sel sularına kapılarak, bir kişi de yıldırım çarpması sonucu öldü.

VAN - Aşırı yağışlar Doğu Anadolu'yu etkiledi. Van'ın Özalp, Başkale ve Gürpınar ilçelerinde iki kişi sel sularına kapılarak, bir kişi de yıldırım çarpması sonucu öldü. Özalp ilçesinde hayvanlarını kurtarmaya çalışırken sel sularına kapılan 42 yaşındaki Kadri Er'in cesedi, sele kapıldığı yerin 20 kilometre ilerisinde bulundu. Başkale ilçesinde sel sularına kapılan 13 yaşındaki Ferman Yaşar hayatını kaybetti. Gürpınar ilçesinde ise yaylada bir çadıra yıldırım isabet etti, bir kadın ölürken iki kişi de yaralandı.
Van'da sel felaketinin yaşandığı bölgelerde hasar tespit çalışmalarına başlandı. Özalp Kaymakamı Halil Berk, Boyaldı, Eski Emek ve Bağrıaçık köylerinde binlerce dekar arazinin sular altında kaldığını söyledi. Erciş'te de sel nedeniyle ekili araziler zarar gördü.
Van'ın Sağmalı beldesinde 100 ev sular altında kalırken Belediye Başkanı İsmet Özaydın, "İçme suyu şebekesi tamamen parçalandı" dedi. Sağmalı, bu yıl altıncı kez sel felaketi yaşadı!
Erzurum'un Narman ve Horasan ilçelerinde selden 12 köy etkilendi, bazı yollar hasar gördü. Kars'ın Selim ilçesindeki selde de 15 ev hasar gördü, bin kümes hayvanı telef oldu. (dha, aa)