Sel vurdu, çığ yuttu

Havalar ısınınca seller başladı
Yoğun karların ardından hava ısınınca Türkiye'nin her yerinden sel haberleri gelmeye başladı. Ağrı'da çığ düşen evde yedi kardeş can verdi. Sel ve heyelan Bitlis'i perişan etti; Sason'da bir kişi boğuldu. Tortum Çayı taşınca İran'dan gelen trenin mahsur kaldığı Erzurum'da bir ölü iki de kayıp var.
Baraj açıldı, ilçe yıkıldı
Ardahan'da kopan buzların çarptığı köprü yıkıldı, üç kişi nehirde kayıp. Mersin'de, dolan barajın kapakları açılınca Silifke su altında kaldı; halk çatılarda yardım bekledi. Sivas Hafik'te Kızılırmak taştı, binlerce dönüm arazi sel altında.

MERSİN/SİVAS/VAN - Hava sıcaklığının yükselmesi ile eriyen karlar çığ düşmelerine, su baskınlarına neden oluyor. Türkiye'nin dört bir yanından dün felaket haberleri geldi. Dolan Gezende Barajı'nın kapaklarının açılmasıyla Göksu Nehri taştı ve Silifke sular altında kaldı. Kızılay, Erzurum, Kars ve Muş ile İçel'in Silifke ilçesinde meydana gelen su baskınları nedeniyle, bölgelere battaniye, çadır ve gıda yardımı gönderildi.
Göksu Deltası üzerine kurulu olan Mersin'in Silifke ilçesi, 2.5 yıl sonra yine sular altında. Gülnar ile Ermenek ilçelerinin sınırında bulunan Gezende Barajı tamamen dolunca, tüm kapaklarının açılmasına karar verildi. Saniyede 2 bin 813 metreküp su bırakılınca Göksu, yatağına sığmadı.
Çatılarda beklediler
Kaymakam Sefa Çetin başkanlığındaki Kriz Masası'yla yapılan görüşmelerde, ırmak kenarındaki mahallelerin tahliyesi kararlaştırıldı. Bu karara uymayan birçok vatandaş, çatılarda kurtarılmayı bekledi. Saat 11.30'a kadar mahsur kalan 131 kişi sivil kurtarma ekiplerinin botları ile alındı.
Başkan 'kepçe'de kaldı
Silifke'de arama-kurtarma çalışmalarına katılan Belediye Başkanı Ali Öngel ve onu kurtarmak isteyen AKP Mersin Milletvekili Ali Er de mahsur kaldı. Sayazlı Mahallesi'nde belediyeye ait kepçe ile gezerek kurtarma çalışmalarına katılan Öngel, kepçenin bozulması üzerine beraberindekilerle suyun içinde kaldı. Er de, belediye başkanının mahsur kaldığını görünce, bir kamyona binerek ona ulaşmak istedi. Er de, içinde bulunduğu kamyonun deposuna su kaçması nedeniyle mahsur kaldı. Bir süre sel sularında kalan Er ve Öngel'i, Silifke Belediyesi'nden gelen başka bir ekip kurtardı.
Adana, Mersin, Afyon sivil savunma ekipleri, helikopter bölgede fazla kalamadı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı da kurtarma çalışmalarına katıldı.


Büyütmek için tıklayınız

Vali Atilla Osmançelebioğlu, Silifke'de 2001'de de benzer şekilde sel meydana geldiğini hatırlatarak, bu yıl nehre verilen su miktarının üç yıl öncekisinden iki kat fazla olduğunu söyledi. Silifke Belediye Başkanı MHP'li Bayram Ali Öngel ise, "İlçemiz Göksu Deltası içinde kurulu şehir olduğu için nehirden çok miktarda gelen suya alınabilecek tedbir maalesef yok. Bu sabah su o kadar fazla geldi ki, yerleşim yerlerinin içine giriyor, bir şey yapamıyoruz" dedi.
Kızılırmak ekini yuttu
Karların erimesiyle Kızılırmak taştı. Hafik ilçesinde çok sayıda ev boşaltıldı. Binlerce dönüm tarla sular altında kaldı. Sivas-Erzincan karayolunun 55 kilometresi ulaşıma kapandı.
(aa, dha)


İpin ucunda hayat
KONYA - Taşkent ilçesine bağlı Çetmi beldesi, Göksu Nehri'nin taşması nedeniyle sular altında kaldı. Çetmi'de evler apar topar tahliye edilirken boş olduğu belirlenen bir ev yıkıldı. Beldeye mal getiren Ülker firmasına ait dağıtım kamyonundaki Sefa Akar ile Erol Sevindik de üç saat araçlarında
mahsur kaldı. Akar ve Sevindik'in imdadına vatandaşlar yetişti. Güçlü akıntının etkisiyle araca halat ulaştırmak için uzun süre uğraş veren vatandaşlar sonunda Akar ve Sevindik'i nehrin kıyısına çekmeyi başardı.
(dha)


Toprak ve sel önüne ne çıksa sürüklüyor
BİTLİS/SİİRT - Bitlis'te önceki geceden beri etkili olan fırtına ve yağmur sonrası eriyen karlar heyelan ve sellere yol açtı. İl merkezinde bulunan 80 ev sel suyu altında kaldı. Bitlis-Diyarbakır ve Bitlis-Van devlet karayolları ile Mutki ve Hizan ilçelerinin yolları ulaşıma kapandı. Batman'da da Garzan Çayı'nın taşması sonucu Kozluk ilçesinde Mehmet Adanır, Sason ilçesinde de kimliği belirlenemeyen bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Batman-Bitlis sınırında bulunan köylerde 150 evi su bastığı belirlendi. Tortum Çayı da Erzurum'un Uzundere ilçesinde taştı. İran'dan İstanbul Haydarpaşa'ya gitmekte olan Asya Ekspresi heyelan nedeniyle mahsur kaldı. Trende bulunan 125 yolcu, Muş'tan gelen bir trenle öğle saatlerinde Muş Garı'na götürüldü.
(dha, aa)


Kopan buz köprü yıktı: Üç kayıp
ARDAHAN - Kura Nehri'nde yüzen buz kütleleri çarpınca, Ardahan'ı ilçelerine bağlayan Altaş köprüsü yıkıldı. Köprüden geçmekte olan Serkan Tekke idaresindeki taksi nehre düştü. Sürücü Tekke, nehirden kendi çabasıyla kurtulmayı başarırken, taksideki Ahmet Sedat Yaşar ile kimlikleri belirlenemeyen iki Gürcistan uyruklu kadın kayboldu. Ardahan Valisi Aydın Güçlü, "Hava sıcaklığının ani şekilde artması nedeniyle buz kütleleri hızlı akıntıyla birlikte sürüklendi ve köprünün ayaklarına çarpıp yıktı" dedi.
(aa)


Çığda yedi çocuğunu yitirdi
AĞRI/ERZURUM - Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Somkaya Köyü'nde Ahmet Sökmen'in evine önceki gece çığ düştü. Çocukları Reyhan, Burak, Emrah, Fatma, Feyyaz, Mehmet, Çiller Sökmen öldü. Erzurum'un Çat ilçesinde Değirmenli Köyü'nde de sel ve çığ nedeniyle iki ev yıkıldı. 35 yaşındaki Sami Uçar'ın cesedi evinin 100 metre ilerisinde bulundu. Kızları Sevda ve Rabia ise akıntıya kapılarak kayboldu.
(aa)