Sel yatağından kaçak yakıt hattı çıktı

Ayamama Deresi'ndeki bir hortumu takip eden polis uçak yakıt deposuna ulaştı

İSTANBUL - İstanbul’da yaşanan sel felaketi sonrası temizlenen Ayamama Deresi’nden ‘yakıt hırsızlığı şebekesi’ çıktı. Sel sonrasında derede ve çevresinde temizleme çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar sırasında Ayamama Deresi’nin içinde bir hortum bulundu. Hortumun ne olduğunu merak eden belediye işçileri polise haber verdi. Hortumu tutup ilerlemeye başlayan polis, yaklaşık 500 metre uzunluğundaki hortumun kimi zaman rögardan bile geçerek ilerlediğini tespit etti. Rögar kapaklarını kaldırarak adım adım incelemesini tamamlayan ekip, hortumun bir ucunun İnönü Mahallesi Çınaryolu Sokak’ta Atatürk Havalimanı’na giden ‘uçak yakıt ikmal’ hattına, diğer ucunun ise Ayamama Deresi’nin karşısındaki bir TIR parkındaki bir TIR’a bağlı olduğunu ortaya çıkardı. 

Son nokta TIR
Bölgede çalışan vatandaşlar ise şaşkındı. Kaçak hattın selde temizlik yaparkan ortaya çıktığını ifade eden bir çalışan, “Bu kaçak mazot hortumu. TIR’ın içindeki tankere çıkıyor bu hortumun ucu...” dedi.
Hortumun ulaştığı son nokta olan TIR’ı da konrol eden ekipler, yakıtın araca monte edilmiş tankta toplandığını tespit etti. Polis, operasyon sonunda beş kişiyi gözaltına aldı.
Havalimanındaki uçak ikmal hattından bir görevli,  “Kanalın içinde kaçak hat var. Bizim hattın içine hortum takıp kaçak hat çekmişler. Perşembe tespit edildi. Beş gün takip edildi, operasyon yapıldı. Biz bu hattın kontrollerini yapıyoruz. Hat hava ikmale gidiyor” diye konuştu. (dha)