Selahattin Demirtaş'a yol gösteren 7 kişiye soruşturma!

Selahattin Demirtaş'a yol gösteren 7 kişiye soruşturma!
Selahattin Demirtaş'a yol gösteren 7 kişiye soruşturma!
Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde geçen 28 Aralık'ta, Roboski Derneği'nce düzenlenen ve Demirtaş'ın da katıldığı anma etkinliğinde, yöresel kıyafet giyip yakalarına 'görevli' kartı takarak gelenleri yönlendiren 7 kişi hakkında, 'kamu görevini usulsüz üstlenmek' suçlamasıyla soruşturma açıldı.

RADİKAL - Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin ailelerinin yaşadığı Uludere'ye bağlı Gülyazı Köyü'nde geçen yıl Aralık ayında yapılan ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı anmada, oluşturulan tertip komitesi tarafından görevlendirilen 7 kişi hakkında Uludere Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Anmada yöresel kıyafetler giyerek, törende gelen misafirleri yönlendiren yakalarında 'görevli' kartı bulunan 7 kişiye, ' kamu görevini usulsüz üstlenme' gerekçesiyle soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Oktay Encü, Sıddık Encü, Hacı Encü ve Mesut Encü çağrıldıkları savcılıkta ifade verdi. Diğer 3 kişinin de ifadeye çağrılacağı belirtildi.

Uludere Cumhuriyet Savcılığı, haklarında soruşturma açılanları anma etkinliğinde çekilen fotoğraf ve görüntülerden saptadı. İfade işleminin ardından dava açılması halinde 7 kişi, 'kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi' maddesi kapsamında yargılanacak. (DHA/ŞIRNAK/Ferit ASLAN)


  http://www.radikal.com.tr/131028813102885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user386208

  Pkk üniforması değil mi yerel kıyafet diye yazdığınız şey ben anlamadım?

  Ne gereği var. - kondolotlu

  Böyle kıl tüy şeylerle neden uğraşır Türkiye Cumhiriyetinin değerli kurumları. Bırakın abi bu işleri. Kendi içlerinde bir tören yapıyorlar. Bırakın kendi düzenlerini kendileri sağlasın. Ne olur yani. Ondan sonra bu insanların devlet olarak nefretini kazanıyorsun. Avrupa nelerle uğraşıyor biz hala o ne giymiş o ne yapmışın peşindeyiz. Diğer taraftan yıllardır dile getirdiğim güneydoğunun AKP' si nihayet vücut buluyot yavaş yavaş. HDP' ye katılımları görünce seviyenin yükseldiğini görüyorum Bu da beni açıkçası Türkiyede daha seviyeli bir siyasi dilin hakim olacağı izlenimi veriyor. Umarım bu seviyeyi düşürecek teröre yarayan kışkırtıcı sokak siyaseti uygulanmaz. Ben tüm halkların barış içinde yaşamasını temenni ediyorum. Bu topraklar, kaynakları ve potansiyeli bu ülke üzerinde yaşayan ve yaşayacak olan herkese yeter.

  komik - user836511

  baş örtüsünü özgürlük diye serbest bırakacaksın, eyvallah; kutlarım. Olması gereken bir şey. ama diğer taraftan atasından, örf adetinden gördüğü elbiseyi sadece özel günlerde giymesini bile yasaklayacaksın! işte o zaman size "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" derlerse, bilin ki diyen haklıdır.

  'secime yatirim' - user617883

  AKP her secim oncesi kollari sivayip HDP ye oy verebilecek veya gorev alabilecek kisileri etten puften bahanelerle cezaevlerine tikiyorlar. Cunku orada ki oylarin tek sahibi olmak istiyorlar. Orada hakimeyet kuramayinca, halki tehdit edip, sacma sapan nedenlerden oturu yargiliyorlar. Boylesi cirkin bir otorite yeryuzunde gorulmemistir.

  tahammülsüzlüğün zirvesi - user936951

  vatandaşın üzerine bombalar yağdırmak usulüne uygun da törene katılanlara yer göstermek usulsüz öyle mi