Selahattin Demirtaş'ın aile fotoğrafındaki 'çığlık' ayrıntısı

Selahattin Demirtaş'ın aile fotoğrafındaki 'çığlık' ayrıntısı
Selahattin Demirtaş'ın aile fotoğrafındaki 'çığlık' ayrıntısı
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, Diyarbakır'daki babaevini ziyaretinde fotoğraf karesine yansıyan duvarda asılı tablo merak konusu olmuştu. Sosyal medyada dünyanın en ünlü tablolarından biri olan 'Çığlık'ın bir benzeri mi tartışması yaşanmıştı. Tablonun sırrı çözüldü.

RADİKAL-HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, seçim kampanyası öncesi dün Diyarbakır 'daki babaevini ziyaret etmişti. Eşiyle birlikte anne babası ve kardeşlerini ziyarete giden Demirtaş, basına ailece fotoğraf verdi. Milliyet'te yer alan habere göre bu fotoğrafa dikkatli bakanlar Demirtaş ailesinin evinde arka plandaki bir görüntüye takıldı. Dünyanın en ünlü tablolarından birinin bir benzeri yoksa Demirtaşlar'ın duvarını mı süslüyordu?..

KIZ KARDEŞİ BAHAR DEMİRTAŞ YAPMIŞ

Demirtaş'ın baba evindeki aile fotoğrafında kadraja giren tablo sosyal medyada geniş yer buldu. Selahattin Demirtaş'ın küçük kız kardeşi Bahar Demirtaş, merak edilen tablo hakkında şu bilgileri verdi:

''HAWAR KÜRTÇE'DE YAKARIŞ, YARDIM NİDASI ANLAMINA GELİYOR''

"Fotoğrafta yer alan tablodan 6 adet yaptım. Tabloyu Hawar espri kopyası olarak yapmıştım. Hawar Kürtçe'de yakarış, yardım nidası anlamına geliyor. Ünlü 'Çığlık' tablosundan esinlendim. Karışık teknik kolaj çalışması. Yaklaşık 3 yıldan beri evimizde asılı duruyor. Annem o tabloyu çok beğendiği için hep duvarda tutuyor. Aile olarak sanata aşırı derecede düşkünlüğümüz var. Sanat tüm aile bireylerinde var dememiz yerindedir."

ORİJİNALİ 120 MİLYON DOLARLIK ESER

Norveçli ressam Edvard Munch'ın ünlü tablosu 'Çığlık', 2012'de sanat tarihinde bir eser için ödenmiş en yüksek rakamla el değiştirmişti. Ünlü ressam'ın 1895'te yaptığı, kan kırmızı bir gök altında başını tutarak çığlık atan bir adamı tasvir eden tablosu, New York'taki bir müzayedede 120 milyon dolara satılmıştı.