Selahattin Demirtaş'tan 'başka grup' uyarısı

Selahattin Demirtaş'tan 'başka grup' uyarısı
Selahattin Demirtaş'tan 'başka grup' uyarısı

İ.Ü'de dün bir grup öğrenci, Dicle Üniversitesi ndeki olayları protesto ederken yüzleri maskeli ve sopalı başka bir grubun saldırısına uğradı.

Dicle Üniversitesi'ndeki olaylarda provokasyon kuşkusuna dikkat çeken BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hüda Par ile Yurtsever Gençlik arasındaki gerilimi fırsat bilen sürece karşı bazı grupların, olayları tırmandırdığını söyledi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olaylarda provokasyon kuşkusundan sözeden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hüda Par ile Yurtsever Gençlik arasındaki gerilimi fırsat bilen “sürece karşı bazı grupların” araya girerek olayları tırmandırdığını söyledi. Öğrencilerin arasında elinde sopalarla yürüyen bazı polislerin fotoğraflarını gösteren Demirtaş, “Orada Kürt olmayanlar var, başka cemaat ve siyasi organizasyonlarla ilişkide olanlar var. Gerilimi fırsat bilen bazı gruplar hızlı bir şekilde olayı tetiklediler” dedi.

TBMM’de bir grup gazeteci ile sohbet eden Demirtaş, geçen hafta boyunca Dicle Üniversitesi’nde yaşanan öğrenci olaylarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaşanan gerilimin sona ermesi için kendisinin de üniversiteye giderek, olayları yerinde incelediğini, bazı gençlerle görüşmeler yaptığını ve gençleri otobüslere bizzat bindirerek okuldan uzaklaştırdığını söyleyen Demirtaş, olayların sadece Hüda Par ve BDP sempatizanı gençler arasında yaşanmadığını söyledi. Demirtaş, “Kürt olmayanlar var, başka cemaat ve tarikatlarla, siyasi organizasyonlarla ilişkide olanlar var. Yani Hüda Par ile yurtsever gençler arasındaki gerilimi fırsat bilen bazı gruplar hızlı bir şekilde olayı tetiklediler” dedi.


PROVOKASYON BİLGİSİ

Barış sürecine karşı bazı grupların üniversitelerde provokasyonlar yapacağına ilişkin bilgi aldıklarını ifade eden Demirtaş, “İçte ve dışta bu işi fırsat olarak kullanmak isteyen o kadar kişi ve grup var ki. Zaten üniversitelerle ilgili bilgi geliyordu bize. Sokağı kışkırtamıyorlar, üniversitelerde deneyebilirler gibi. Barış herkesi mutlu eden bir şey değil. İçeride ve dışarıda o kadar rahatsız çevre var. Dicle Üniversitesi’nde gerilimi fırsat bilen bazı gruplar hızlı bir şekilde olayları kışkırtmaya çalıştı” diye konuştu.


HÜDA PAR'IN AÇIKLAYAMADIĞI FOTOĞRAF

Demirtaş, cep telefonunda yer alan ve elinde sopa, belinde silah bulunan bazı polislerin Hüda Par’lı öğrencilerle birlikte yürürken görüntülenen fotoğrafları göstererek şöyle konuştu: “Ama inanılmaz bir tahrik var. Hüda Par bu görüntüyü açıklayamıyor. Bu fotoğraftaki polis, ellerinde sopalar var. Diyarbakır Valiliği ile Emniyet’in olayları derinlikli araştırması lazım. Gelişmeleri ve elimizdeki görüntüleri Hükümet ve İçişleri Bakanlığı ile saat saat paylaştık. Devlet içinden bazı güçler üniversitede, Hüda Par ile birlikte hareket ediyor. Olayları büyüten de budur. Bu önlenmediği için diğer yurtsever gençlik tepkisini ortaya koydu. Yoksa tepkisi orada Hüda Par ya da muhafazakar gençlere değildi. ‘Polis ile birlikte geliyorsunuz üniversiteyi basıyorsunuz’ diyerek tepki gösteriyorlar. Tahminim şu ki; o bahsettiğim tarikat veya cemaat aynı zamada polisin de üye olduğu tarikat ve cemaat. Belki de bu polis ve üniversite öğrencisi polis aynı evde beraber kalıyor. Bunun iyi araştırılması lazım.”

Gençleri “provokasyonlara karşı dikkatli” olmaya davet eden Demirtaş, “Eminim ki muhafazakar çevreler de sağduyulu davranacaklar. Kaldı ki bizim bu konudaki hassasiyetimiz biliniyor” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112934511293456

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Okuduğunu - anaximenes

  anlamak gerekiyor. Önce, Dicle Üniversitesinde başlayıp diğerlerine yayılan olaylarda yurtsever gençliğin sorumluluğu var denilmedi. Saldıranların kimler ve niteliğinin ne olduğunu en iyi onlar bilir. Satırlı cinayetleri, mezar evleri unutmak imkansız. Burada anlaşılmak istenmeyen, görmezden gelinen şey bu güruhun niyetleridir. Bunlarla dirsek teması olan sol yapı-lar var demek meseleyi bağlamından koparmaktır. Herşeyi komplo ile açıklarsanız, bir gün barış sürecinin de komplo olduğunu iddia ederler ve cevap veremezsiniz. Son dönemde yurtseverler en ufak bir eleştiriye tahammül edemez oldular. Bu, her şeye Kürt Sorunu penceresinden bakmaktan kaynaklanıyor ve mutlak doğruculuk öznelliği ile dinci-dogmatiklere çok yaklaşılıyor.. Umarız sadece tesadüftür..

  Gaz Yemekte Ustalık - ibretnüma

  Siz daha Hücre Evlerinde dövünürken İslamcılar (söylemek daha ne kadar doğru ama) Doğu'daki binlerce faşist PKK şehir militanı tarafından kuşatılmışken kahramanca -değil gaz- kurşun da yediler. PKK ile mücadelelerinde bir an olsun yılmadılar. Türban eylemlerinde eski jopların acısını hissettiler gazın da tadını pek güzel duydular. Solcular gibi büyük bir mağduriyet edebiyatıyla dövünmediler. Halka dokundular "militan" olarak tesmiye edilmediler -faşistler ya- faşist halkla kucaklaşıp gerek partileriyle gerek zihniyetleriyle iktidara geldiler. Sen ne yaptın militan icraatlarınla övündün övünüyorsun da. Kolay gele...

  anaximenes biraz daha düşün - _SHU_

  üniversitelerimiz yıllar boyu diktatörlerin dış güçlerin kullandığı alanlar oldu gerçek sol örgütler ve sağ örgüt idama veya ceza evine gönderildi ortalığı kendilerinin kontrol edebileceği bir mekanizma geliştirdiler nasıl ki hükümet üniversite dışından 90larda hizbullahla işbirliği içinde doğuda ve türkiyenin heryerinde katliamlar yapmaya başlattı ve bunu kendi elleriyle ortaya çıkardı işte ozaman bu kurulan sistem alarm vermeye başladı. barış süreci ile beraber bu sistemin parçası olanlar bu sürece karşı birlikle çünkü sistemin değişmesi demek.ve ortada bu sistemi daha güçlü kılmak eski günlere dönmek için barış gibi güçlü bir provakasyon silahları var barış istismara açık bir süreçtir. ha şuvarki islam mı egemen olur yoksa laiklik mi o kunu başka bir boyutta tartışılır şuanda; ister kürt bir islamcı olsun veya olmasın laiklik peşinde koşsun yada kominist sosyalist bir kürt olsun bu süreci sabote edecek birşey yapmaz çünkü bir türk islamcısınddanda koministindede daha çok bilir kürtlerin bugünler için nekadar mücadele verdiğini. selahattin demirtaşta bunu ençok isteyen insanlardan birisidir. bunu kinli gözlerle baktığın vakit ağzından çıkan her söz hançer gibi batar göğsüne.

  kendin pisir kendin ye - Secret Garden

  bu eli sopali gozu donmus turkcu irkci ceteleri bir yerden taniyoruz. sozde polislerin egitimlerinde ozellikle (toplumsal olaylara mudahale) egitimlerinde ayni bu adamlar var.inanmayan eski videolari karistirsin bu adamlari gorursunuz.ellerindeki sopalarin ayni olmasi.hepsinin maskeli olmasi ve polisin sanki onlari korur gibi ara sokaklarda kaybolmasini saglamasi.bunun bir olay olmadigini tam tersine turkcu irkci sunni bir tiyatro oldugunu ispatliyor.bu eylemleri yapan bir grup kürt olsaydi suan ne haldeydiler sizce? yarisi olmus geri kalanlar suan astronomik sunni baas cezalarla cezalandirilmisti.ama ne tesadufki polis bunlardan tek bir tanesini bile yakalamamis.sevgili radikal yorumculari.bu tiyatro uzerinden 'turk hassasiyeti' sergileniyor.yani idris naim tayyip fethullah yeni anayasa yapmamak icin bakin iste turkler ayaklaniyor turkler bu cozume karsi diye bir hava yaratiyorlar.bunlar oyun.dicle unv olan olaylardada gene bu polisler kulanildi.videolari seyredin ordaki sopalarda bunlarla ayni tipleride ayni.evet bu tiyatroyu yemedik sn yetkililer.kürtlere-alevilere butun halklarimizin butun haklarini vereceksiniz.oyle yada boyle! bu tiyatrolarida anadoludan gorunum show tv samanyolu tv lerde egrcek gibi yansitmaya devam edin.ama emin olunki biz yemedik!

  Anlaşılan - anaximenes

  artık herşey kendisi olmaktan çıktı, başka şeylerin provokasyonuna dönüştü. Dolayısıyla olanları anlama sıkıntısı da ortadan 'kalktı'.. Emek Sinemasını sahiplenme DHKP-C nin, AKP genel merkezi saldırısı Ergenekon'un işi. Ne güzel, etiketler hazır. Bu dilin sahiplerini biliyoruz. Sayın Demirtaş şu başka grupları, sol örgütleri de açıklasa bari, hiçbirşey karanlıkta kalmasa. Ne gezer, ne yazık ki o da muktedirlerin lafzının anaforuna kapılmış. Yahu neden şunun adını doğru dürüst koymuyorsunuz. Siyasi iktidarın cesaretlendirdiği -aslında kendi toplum projesine hiç de yabancı olmayan- şeriatçı güçlerin gündelik hayata hergün biraz daha fazla nüfuz etme çabası değil midir olan biten. Yok olmaz, 'barış süreci' sekteye uğrar

  Müs-Genç'li faşistler bunlar - Kara Budun

  Bu saldırıyı yapanlar Müs-Genç'li İslamcı faşistlerdir. Dicle Üniversitesi'ndeki faşist Hizbullah saldırısı için Mücadele Birliği (yanılmıyorsam) afişleme yapıyor merkez kampüste. Müslüman Gençlik (sanki bi kendileri Müslüman) bu saldırıların faşist bir saldırı olmadığını söylüyor, afişleri tek tek söküyor. Ve elbette yurtsever ve devrimci öğrenciler bunlara bir ders vermek istedi. Gelgelelim bu Allah'tan başka kimseden korkmadığını iddia eden Müs-Genç'liler bizi görünce kaçacak delik arıyorlardı. Zaten polisin sıktığı azıcık biber gazıyla bile çili yavrusu gibi dağıldılar. Garibim, hayatlarında hiç gaz yememişler. Afiyet olsun.