'Selam örgütü' soruşturmasında ifade çağrısı

'Selam örgütü' soruşturmasında ifade çağrısı
'Selam örgütü' soruşturmasında ifade çağrısı
Binlerce kişinin dinlendiği haberleriyle kamuoyunun duyduğu 'Selam örgütü soruşturması' kapsamında savcı şüphelileri ifadeye çağırmaya başladı.

Radikal.com.tr - 'Tevhid-i Selam' örgütüne karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2011 yılında başlatılan ‘Selam örgütü soruşturması’, Yeni Şafak ve Star gazetelerinin manşetlerinde ‘7 bin kişi dinlenildi’ şeklindeki haberlerin ardından kamuoyu tarafından öğrenildi.
Soruşturma uzun süre Terörle Mücadale Kanunu (TMK) 10. Madde ile yetkili savcı Adem Özcan tarafından yürütüldü. Soruşturma ile ilgili haberlerin ardından Özcan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. TMK savcılığının kaldırılmasının ardından soruşturma dosyası ‘terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosuna’ verildi.

Aljazeera.com.tr'nin haberine göre dosya, 25 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına sonradan görevlendirilen savcılardan biri olan savcı İrfan Fidan’a verildi. Soruşturma dosyasına 2014 yılına ait yeni bir dosya numarası verildi. Savcı Fidan, binlerce sayfadan oluşan soruşturma dosyasını uzun süre inceledi.

Üç senedir yürütülen soruşturma dosyası üzerinde incelemesini tamamlayan savcı Fidan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazı isimler hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik verilen isimler henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Bir kısım şüpheliler ile ilgili de soruşturma devam ediyor. Savcı, dosyada yer alan bazı şüphelilerin ifadesini almaya karar verdi. Şüpheliler bu hafta içi ifade vermek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne çağrıldı.

İfadeye çağrılan isimler arasında Abdülhamit Çelik de yer alıyor. Abdülhamit Çelik, kamuoyunda ‘Umut davası’ olarak bilinen Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olaylarını da kapsayan davanın sanıklarından biriydi. Çelik’in "silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan aldığı 6 yıl 3 ay ceza geçtiğimiz hafta Yargıtay tarafından onaylandı. Çelik, önümüzdeki günlerde soruşturma savcısı İrfan Fidan’a ifade verecek.

Aynı soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan isimlerden biri de Adem Yerlikaya. Yerlikaya bir dernekte yönetici olarak görev yapıyor. Şüphelilerin sırayla ifadesinin alınmasının ardından dosyaya ilişkin nihai kararın verileceği belirtildi. İfadeye çağrılan Çelik ve Yerlikaya'nın isimleri dinlenilen isimler listesinde de geçiyor.

 

TWİTTER'DA YAYIMLANMIŞTI

 

'Selam örgütü' dosyası Twittter'a düştü

Star ve Yeni Şafak gazetelerinin manşetlerinde ‘7 bin kişi dinlenildi’ manşetiyle yansıyan soruşturma kapsamında aralarında Ertuğrul Özkök, Yusuf Ziya Cömert, Nasuhi Güngör, İbrahim Karagül, Ali Bayramoğlu, CHP Genel Merkezi, spiker Defne Samyeli’nin de aralarında bulunduğu isimlerin dinlenildiği iddia edilmişti.  Haberlerin ardından yazılı açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, doğrudan veya dolaylı olarak 2280 kişinin, herhangi bir silahlı terör eylemi ya da terör planlamasının olmadığının görülmesine rağmen 3 yıldan fazla dinlenildiğini açıklamıştı. Türkiye ’nin gündemini günlerce meşgul eden bu soruşturma dosyasındaki bilgi ve belgeler yakın zamanda ‘acemuşakları’ adlı Twitter adresinde yayınlanmıştı.

 

 

Binlerce kişi yıllarca 'dinlenmiş': Gerekçe, Selam Terör Örgütü!

 

 

'Selam Terör Örgütü' dosyasına bakan savcılardan açıklama

 

'Selam' operasyonunu önce o açıkladı