Selami Öztürk için şok rapor

CHP'de Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül sıkıntısı sürerken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk hakkında da usulsüz arazi tahsisi ve rant iddiaları ortaya atıldı.

ANKARA - CHP'de Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül sıkıntısı sürerken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk hakkında da usulsüz arazi tahsisi ve rant iddiaları ortaya atıldı.
Nokta dergisinin son sayısındaki haberde, Öztürk hakkında İçişleri Bakanı'nın izniyle soruşturma yürüten Mülkiye Başmüfettişi Tamer Akalın'ın hazırladığı rapora yer verildi. Akalın'ın raporuna göre Öztürk, 1994 yılında Belediye Meclisi'nden arazi tahsisi yetkisi aldı. Öztürk bu yetkiyi, soruşturma geçirmesine ve yargılanmasına rağmen kullanmaya devam etti. Kadıköy'de kamu görevlilerinin kurdukları 29 ayrı kooperatifin üyelerine 'Yoksul ve Muhtaç' belgesi aldırtan Öztürk, Hazine arazilerini çok ucuz ve 10 yıl vadeyle bu kooperatiflere verdi. Rapora göre, bu kooperatiflerde bazı medya yöneticileri ile adliye mensuplarının yanı sıra emniyet görevlileri de yer alıyor.
'Bu ilk değil'
Akalın, ayrıca Mülkiye başmüfettişleri Yusuf Suntay ile Celalettin Lekesiz'in daha önce Öztürk'ün, Kadıköy Ataşehir'in yakınında yer alan arsaları, üyelerin gerçek dışı gelir ve mal varlığı beyanlarına dayanarak, bazı kooperatiflere çok ucuza re'sen tahsis ettiğine ilişkin rapor hazırladıklarını da hatırlattı.
Bu raporlarla ilgili olarak Öztürk hakkında İçişleri Bakanlığı'nca yargılama kararı verildi ve Danıştay 2'nci Dairesi'nin oluru ile 'görevi kötüye kullanmak ve ihmal' suçlamasıyla dava açıldı.
İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Selami Öztürk'ün yanı sıra, Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan ve 10 encümen, üç de Kıymet Takdir Komisyonu üyesi hakkında bir ile üç arasında hapis cezası talep edildi.
Akalın, Öztürk'ün bu dava sürerken, Emniyet mensuplarına usulsüz arsa tahsisine giriştiğini belirtti. Raporda, Öztürk'le ilgili 'görevi kötüye kullanma ve ihmal' soruşturması açılması istendi.
'Yapılanlar yasalara uygun'
Öztürk hakkındaki iddiaları değerlendirirken "Aynı konuyla ilgili yargılandım ve beraat ettim. Ben memura, polise ,öğretmene yasalara uygun kooperatif arsası verdim. Bu suç teşkil etmez. Ben hukukçuyum, yasaları bilirim" dedi. Öztürk, konuyla ilgili yarın basın açıklaması yapacağını da belirtti.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Yerlikaya ise şu açıklamayı yaptı: "Sayın Öztürk hakkında ciddi dava açılırsa, 2002'de belediye başkanlarıyla ilgili yayımladığımız genelge doğrultusunda hareket edilir. Bu genelgede hakkında dava açılan ve yolsuzluk iddiaları bulunan belediye başkanlarının aklanıncaya kadar istifa etmeleri ve üyeliklerinin askıya alınması öngörülüyor.
(Radikal, anka)