Selanik treninde kriz

Selanik treninde kriz
Selanik treninde kriz
ATATÜRK'ÜN ölümünün 75. Yılı nedeniyle Atatürk'ün Anma ve Barış sloganıyla dün trenle İstanbul'dan Selanik'e doğru yola çıkan Türk heyetinin yolculuğu tam bir krize dönüştü.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ev sahipliğinde Batı Trakya dernek temsilcileri, gazetecileri ve milletvekillerini taşıyan tren normalde bu sabah Atatürk ’ün hayata gözlerini yumduğu an olan saat 9:05’te Selanik’te doğduğu evde düzenlenecek törende olmayı planlıyordu.

Ancak Yunan makamlarının treni önce üç saat sınır kapısında pasaport ve gümrük gerekçeleriyle gereğinden fazla oyalaması, ardından da iki saat teknik sebeplerle bir başka istasyonda tutması nedeniyle heyet halen Selanik’e ulaşmaya çalışıyor.

Gece yaşanan kriz sırasında geç kalacağını anlayan Bakan ve beraberindeki az sayıdaki yetkili Selanik’e yetişebilmek için trenden inip taksi tutmak zorunda kaldı.

Trende kalıp evdeki törene yetişemeyenler ise trenin kontrolünü elinde tutan Yunan yetkililere baskı yapıp lokomotifi durdurdu ve saat 9’u beş geçe Atatürk’ü saygı duruşu ve İstiklal marşı ile andı.

Trendeki törende Bakan Müzezzinoğlu’nun eşi de yer aldı.

Hürriyet / Metehan Demir


  http://www.radikal.com.tr/115998711599871

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Siz o treni kaçıralı çok oluyor...Son gayretleriniz bunlar... - Barnabycik

  Göstermelik piyeslere hiç gerek yok... Bakın, Başbakanınız da bugün Atatürk sempozyumunda konuştu, güya Atatürk'ü övdü, ama nedense hiç alkışlanmadı... Çünkü samimiyetsiz olduğunuzu biliyoruz... Biz Atatürk'ü Cemal Kutay'dan, Reşat Kaynar'dan dinledik Tayyip Bey... Siz bize Atatürk'ü anlatacak en son insansınız!!! Çünkü "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir lafı koskoca bir yalan, egemenlik Allah'ındır" dediğinizi unutmadık!!!