Selçuk Kozağaçlı eşine 'alo' diyemedi!

Selçuk Kozağaçlı eşine 'alo' diyemedi!
Selçuk Kozağaçlı eşine 'alo' diyemedi!
DHKP/C'ye yönelik soruşturma çerçevesinde tutuklanan ÇHD'li Selçuk Kozağaçlı ve yine cezaevinde bulunan eşinin telefonla görüşmesine izin verilmedi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

DHKP/C’ye yönelik soruşturma çerçevesinde her ikisi de tutuklanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile avukat eşi Betül Vangölü Kozsağaçlı’nın cezaevinden cezaevine telefon görüşmesi yapmalarına izin verilmedi. Gerekçe olarak da, “Hükümlülere dışarıdan telefon açılmak suretiyle görüşme yaptırılamaz” diye bir madde gösterildi. Kozağaçlı’nın başvurduğu Adalet Bakanlığı, avukatı haklı bulsa da, “Bu tür talepler mevzuat değişikliğinde değerlendirilmek üzere not alınmaktadır” diyerek, itirazı reddetti.

Kozağaçlı çifti, ÇHD’ye yönelik soruşturma kapsamında on aydır tutuklu bulunuyor. O tarihten bu yana eşiyle görüşemeyen Selçuk Koazağaçlı, geçen 5 Eylül’de, kaldığı Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi idaresine başvurarak, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’nde kalan eşi Betül’le telefon görüşmesi yapmak istediğini bildirdi. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük’ün “Hükümlülere dışarıdan telefon açılmak suretiyle görüşme yaptırılamaz” şeklindeki 88. maddeyi gerekçe gösteren idare, çiftin görüşmesine izin vermedi. Selçuk Kozağaçlı da bu karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü adına Hakim Remzi Gemici, telefon görüşmesine ilişkin talebin yerine getirilemeyeceğini belirtirken, “Bu tür talepler mevzuat değişikliğinde değerlendirilmek üzere not alınmaktadır” dedi.

Avukat Evrim Deniz Karatana, çiftin dışarıdaki akrabalarıyla telefon görüşmesi yapabildiğini fakat birbiriyle görüşemediğini belirterek, “Her ikisi de tutuklu olan çiftin hapishanenin denetiminde yapacağı görüşmelerin, herhangi bir güvenlik zaafiyetine sebep olmayacağı da açıktır. Söz konusu karar, tamamen keyfi ve hakkın kullanımının dar yorumlanması olarak değerlendirilebilecek bir karardır” dedi.