Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel

Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel
Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel
Mahkemenin verdiği kararda, yurt dışında bulunan Selek'in kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili Sosyolog Pınar Selek'in hakkında ağırlaştırmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkemenin verdiği kararda, yurt dışında bulunan Selek'in kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda Selek ile ilgili yakalama emri çıkartılmasına gerekçe olarak ise şu ifadeler kullanıldı:

"Sanık Pınar Selek'in bu hükümle birlikte aldığı mahkumiyetine konu cezasının cins ve miktarına, sanığın kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olmasına, atılı suçun 5271 sayılı CMK.’nın 100 ve devamı maddelerinde gösterilen katalog suçlardan olması hususları da dikkate alınarak adı geçen sanığın mahkum olduğu "atılı eylemin Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını Devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vehamet arzedici nitelikteki 09.07.1998 tarihinde İstanbul'da Mısır Çarşısı'nda bulunan Ünlüoğlu Büfesinde meydana gelen bombalama eylemine katılarak 7 kişinin ölümüne, 127 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği, dolayısı ile sanığa atılı eylemin 765 sayılı TCK.nun 125. maddesi kapsamında düzenlenen suçu oluşturduğu, atılı bu suçu yönünden adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı kanaatiyle hükmen tutuklanması gerektiğinden 5271 sayılı CMK.’nın 94 ve devamı maddeleri uyarınca SANIK PINAR SELEK HAKKINDA TUTUKLAMAYA YÖNELİK OLMAK ÜZERE YAKALAMA EMRİ ÇIKARTILMASINA, yakalama emrinin infazı için İstanbul C. Başsavcılığına yazı yazılmasına..."

PINAR SELEK'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...