Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel

Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel
Selek için ilginç karar: Kaçma ihtimali kuvvetle muhtemel
Mahkemenin verdiği kararda, yurt dışında bulunan Selek'in kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili Sosyolog Pınar Selek'in hakkında ağırlaştırmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkemenin verdiği kararda, yurt dışında bulunan Selek'in kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda Selek ile ilgili yakalama emri çıkartılmasına gerekçe olarak ise şu ifadeler kullanıldı:

"Sanık Pınar Selek'in bu hükümle birlikte aldığı mahkumiyetine konu cezasının cins ve miktarına, sanığın kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olmasına, atılı suçun 5271 sayılı CMK.’nın 100 ve devamı maddelerinde gösterilen katalog suçlardan olması hususları da dikkate alınarak adı geçen sanığın mahkum olduğu "atılı eylemin Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını Devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vehamet arzedici nitelikteki 09.07.1998 tarihinde İstanbul'da Mısır Çarşısı'nda bulunan Ünlüoğlu Büfesinde meydana gelen bombalama eylemine katılarak 7 kişinin ölümüne, 127 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği, dolayısı ile sanığa atılı eylemin 765 sayılı TCK.nun 125. maddesi kapsamında düzenlenen suçu oluşturduğu, atılı bu suçu yönünden adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı kanaatiyle hükmen tutuklanması gerektiğinden 5271 sayılı CMK.’nın 94 ve devamı maddeleri uyarınca SANIK PINAR SELEK HAKKINDA TUTUKLAMAYA YÖNELİK OLMAK ÜZERE YAKALAMA EMRİ ÇIKARTILMASINA, yakalama emrinin infazı için İstanbul C. Başsavcılığına yazı yazılmasına..."

PINAR SELEK'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...


  http://www.radikal.com.tr/111840511184054

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaç pınar - mehmurat

  Sakın Türkiye'ye gelme Pınar. Hukukun kişilerin elinde olduğu buraya gelirsen bir daha seni dışarı çıkartmazlar. En iyisi yurtdışında kal. Keşke bizim de elimizde olsa sadece dinin prim yaptığı bu ülkeden gidebilsek.

  bu karar adalet! için ibret olsun.. - dersimera

  işkence altında ifadesi zorla alınan bir sanığın yalan beyanıyla karardı pınar ın hayatı.olmadı.kısa zaman sonra yalan itiraf ta deşifre oldu.sonra hakimler masumiyetini üç kez tescilledi pınarın.yine olmadı illa cezalandırmak istiyorlardı pınarı.mahkum etmek istiyorlardı.ama verdikleri her olumsuz hüküm ellerinde kaldı.nihayet alavere dalavere ile pınarı mahkum ettiler.hemde en ağır ceza ile.hukuk yada adalet denen şeyin varlığının kurumsal mahkemelere,kocaman dev binalara yada zincirleme bağlanmış hukuki mekanizmalara bağlı olmadığı anlaşılmıştı bu kararla.aslında adaletin yerine göre hiç ortada olmadığı görülmüştü.talimatla,dayatma ve fiili psikolojik baskıyla vicdan ve meslek etiği denen hukukun şah damarı sayılan kuralların nasıl hiç edilerek birilerinin kararlarına uygun olarak yok edildiği anlaşıldı.şimdi..avrupa parlamentosunda,uluslararası mahkemelerde,dünya hukukunun özgür kürsülerinde,açık toplantılarda,dünya entellektüellerinin fikirsel tartışmalarında panellerinde seminerlerinde ve meydanlarda demokrasinin savunucularına çok önemli bir görev düşüyor.bu adalet ve hukuk kavramlarının yok sayıldığı vicdansız kararı teşhir etmek,bu yargıçları,zalim savcıları,göz yumanları,destekleyenleri bu hukuk sisteminin çelişkilerini dünyaya açıklama ve bu kararı vermede en ufağından en büyüğüne payı olan herkesi her kurumu dünya kamuoyunun gözleri önünde mahkum etmenin zamanıdır..

  Yıllardır Pınar Selek'le uğraşan devlet..! - ÖZGÜR KAYI

  Nasıl bir devlet ki yıllardır bir kadını hapse atmak peşinde koşsun..? Nasıl bir mahkeme ki 3 defa beraat kararı verip sonra kendi kararını yine kendi bozsun..?

  hukuk? - kullaniciadlikisi

  kanıt? delil? bilirkişi raporları? neye göre karar veriyor bu mahkemeler? tayyibin has adamı mı oldunuz hepiniz?