Selek'e akademik destek

Selek'e akademik destek
Selek'e akademik destek

Pınar Selek hakkında Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davada üç kere beraat kararı çıktı.

Sosyolog Selek'in bugünkü davasına öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi heyet gönderiyor. Üniversitede de derse girmeme eylemi var.

Mısır Çarşısı’nda 15 yıl önce 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili davada üç kez beraat eden sosyolog Pınar Selek’in yargılanmasına bugün devam edilecek. Selek’in doktora öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi’nde saat 11.00’de derslere girilmeyecek. Yurtiçi ve yurtdışından onlarca aydın, akademisyen, gazeteci ve sanatçı saat 09.30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde buluşup, basın açıklaması yapacak.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi bu davada Selek için üç kere beraat kararı vermiş ancak geçen kasım ayındaki duruşmada bu kararında direnmeyeceğini açıklamıştı. Karar tepkiyle karşılanmıştı. 

Üniversiteden heyet geliyor 

‘Hâlâ Tanığız Platformu’ndan yapılan açıklamada, bugünkü duruşmaya Türkiye ’den ve yurtdışından çok sayıda sivil toplum örgütünün katılacağı ve Selek’e destek olacağı belirtildi. Açıklamada, “Bir işkence olarak yaşatılan on dört yıllık yargılama sürecini Türkiye ve dünya kamuoyu olarak birlikte yaşadık. Belli ki yetmemiş. Büyük oyunu gördük ve bozmakla yükümlüyüz. Ancak hukuksuzluğun boyutu arttıkça, destek ve dayanışma da o oranda büyüyor” denildi.
Platformun açıklamasına göre bugünkü duruşmada, Selek’in halen doktora öğrencisi olduğu ve bilimsel çalışmalarında yer aldığı Strasbourg Üniversitesi’nden akademisyenlerin yer aldığı bir heyet hazır bulunacak. Strasbourg Üniversitesi de tarihinde bir ilk gerçekleştirerek Fransa saati ile 11.00’de üniversite genelinde derslere girmeme kararı aldı. Destek için üniversite bünyesinde özel bir komite kurulurken Pınar Selek’e adalet talebiyle gerçekleşecek bu bir saatlik dayanışma grevinde öğretim üyeleri ve öğrenciler bahçede birlikte oturarak mahkemeye tepkisini dile getirecek. Avrupa AB-Türkiye Karma Parlamenter Komitesi de Avrupa Parlamentosu’nda Pınar Selek davası ile ilgili özel bir toplantı düzenledi. (İSTANBUL/RADİKAL)