Selek'e akademik destek

Selek'e akademik destek
Selek'e akademik destek

Pınar Selek hakkında Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davada üç kere beraat kararı çıktı.

Sosyolog Selek'in bugünkü davasına öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi heyet gönderiyor. Üniversitede de derse girmeme eylemi var.

Mısır Çarşısı’nda 15 yıl önce 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili davada üç kez beraat eden sosyolog Pınar Selek’in yargılanmasına bugün devam edilecek. Selek’in doktora öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi’nde saat 11.00’de derslere girilmeyecek. Yurtiçi ve yurtdışından onlarca aydın, akademisyen, gazeteci ve sanatçı saat 09.30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde buluşup, basın açıklaması yapacak.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi bu davada Selek için üç kere beraat kararı vermiş ancak geçen kasım ayındaki duruşmada bu kararında direnmeyeceğini açıklamıştı. Karar tepkiyle karşılanmıştı. 

Üniversiteden heyet geliyor 

‘Hâlâ Tanığız Platformu’ndan yapılan açıklamada, bugünkü duruşmaya Türkiye ’den ve yurtdışından çok sayıda sivil toplum örgütünün katılacağı ve Selek’e destek olacağı belirtildi. Açıklamada, “Bir işkence olarak yaşatılan on dört yıllık yargılama sürecini Türkiye ve dünya kamuoyu olarak birlikte yaşadık. Belli ki yetmemiş. Büyük oyunu gördük ve bozmakla yükümlüyüz. Ancak hukuksuzluğun boyutu arttıkça, destek ve dayanışma da o oranda büyüyor” denildi.
Platformun açıklamasına göre bugünkü duruşmada, Selek’in halen doktora öğrencisi olduğu ve bilimsel çalışmalarında yer aldığı Strasbourg Üniversitesi’nden akademisyenlerin yer aldığı bir heyet hazır bulunacak. Strasbourg Üniversitesi de tarihinde bir ilk gerçekleştirerek Fransa saati ile 11.00’de üniversite genelinde derslere girmeme kararı aldı. Destek için üniversite bünyesinde özel bir komite kurulurken Pınar Selek’e adalet talebiyle gerçekleşecek bu bir saatlik dayanışma grevinde öğretim üyeleri ve öğrenciler bahçede birlikte oturarak mahkemeye tepkisini dile getirecek. Avrupa AB-Türkiye Karma Parlamenter Komitesi de Avrupa Parlamentosu’nda Pınar Selek davası ile ilgili özel bir toplantı düzenledi. (İSTANBUL/RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/111825411182542

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Utanç Verici - Demmuz

  Bu dava baştan sonra her yönüyle utanç verici. Hukuk devleti dediğimiz Türkiye'de hukukun tecavüzüne göz yumuluyor. Türkiye'deki hukukun ne kadar sakat olduğunu görmemiz için Pınar Selek'in başına gelenleri takip etmek gerekmiyor ancak bu dava bütün olan usulsüzlüklerin ve hakikaten satılmışlığın en çirkin örneği. Bu ve bunun gibi davaların sürecine tanık olduktan sonra insan yargıyla karşı karşıya gelmektense ölmeyi tercih edecek duruma geliyor. Kimsenin hukuka saygısı ve inancı kalmadı.

  Hukuk Dendiginde ? - Hekici

  Isde hukuk.Yillarca yargila,yanlis kararlarini boz.Sonra sonra ne olacak ;Beyfendiler kararlarini yillar sonra tekrar bozuyor.Böyle degerli insanlarin hayatlarini iskenceye ceviriyor.Eger bilmegen varsa lütfen sözlüge bir baki versin Sosyolog`luk nedir , bunlar ne isle mesguldür?Bilim kadini ,Toplum bilimci.Ne simdi konusmayacak ,arastirmayacak da ne yapacak.Nice degerli insanlarimizi zindanlarda cürüttünüz ,nicelerini Vatanlarindan uzaklastiniz.Sizin Adeletiniz batsin.Simdi de Avukatlar bunlari kac yil yatiracaksin ? Bir kac yil sonra , Pardon yanlislik olmus bazilarimiz dersine iyi calisamamis mi diyeceksiniz.Sizleri bos veriyorum da . Olan halka oluyor .Yoksa sizlerin gideceginiz yer Tarihin cöplügü.Pir Sultan ne diyor :Dönen Dönsün ben Dönmezem Yolumdan.(Sosyoloji 1.Sinifta ögretilen Rejimler , Sistemler , Hukuk vs )O zaman ders kitaplarindan bunlari cikarip ,isteklerinizi yazinda , bunlari ögrenelim.Sizede Adaletinize de Nalet olsun .