Selin bilançosu ağır

'En büyük felaket'
İki gündür devam eden sel baskınları yüzünden Mersin'in Silifke ilçesinde 10, Muş'ta da 7 bin ev su altında kaldı. Mersin Valisi Osman Çelebioğlu,
"Silifke Cumhuriyet tarihinin en büyük taşkınını yaşamıştır" dedi.
Ulaşım aksıyor
Muş Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, selden 27 yerleşim birimindeki 7 bin 34 hane ve 57 bin 300 kişinin etkilendiğini söyledi. Su baskınları nedeniyle Doğu Anadolu'da köylere elektrik verilemedi, ulaşım aksadı.

MERSİN/ERZURUM/MUŞ - İki gündür sel altında olan Mersin'in Silifke ilçesinde, Gezende Barajı'ndan bırakılan suyun azalmasıyla, Göksu Irmağı yatağına çekildi. Suların çekilmesiyle birlikte, ev ve işyerleri sualtıda kalan vatandaşlar, çamur tabakaları içinde tahliye çalışmasına başladı. Sivil Savunma ekipleri su tahliyesini sürdürüyor.
Mersin Valisi Atilla Osmançelebioğlu Silifke'de yedi mahallede 10 bin evin, ovada 40 bin dönüm arazinin sualtında kaldığını açıkladı. Osmançelebioğlu, "Taşkın, sadece Gezende Barajı'nın kapaklarının açılmasından olmadı. Göksu'nun çok kolu var. Ayrıca karların erimesi ve aşırı yağmur taşkına yol açtı. Silifke, Cumhuriyet tarihinin en büyük taşkınını yaşadı" dedi.
Kriz Masası'nın uyarısına rağmen evlerini terk etmeyenlerin tahliye çalışmaları da önceki gece boyunca sürdü. Fırtınaya rağmen uçan polis helikopterinin yerlerini tespit ettiği 35 kişi, Aksaz'dan gelen Deniz Kuvvetleri'ne ait helikopterle tahliye edildi.
Halkın uyarıları dikkate almamasından yakınan Vali Osmançelebioğlu,
"Baskından 24 saat önce uyarılara başladık. Ancak, vatandaşlar kapıya su dayanıncaya kadar evini terk etmek istemedi. Evlerinin önlerinde bulunan araçlarını çekmediler. Kurtarma konusundaki sıkıntımız bu nedenle ortaya çıktı. Vatandaşların bu konuda duyarlı davranmaması işlerimizi zora soktu. Son sel, Silifke'de 2001'de benzer şekilde meydana gelen selin iki katı" diye konuştu.
Silifke ilçe merkezinde okullar bugün ve yarın tatil. 18 saat boyunca kapalı kalan Antalya-Mersin karayolu ise dün açıldı. Kriz Merkezi, bölgedeki sel zararının 20 trilyon lira olduğu ancak hasar tespit çalışmalarının ardından artabileceğini belirtti. İlçe merkezindeki 18 daireli Hayriye Hanım Apartmanı da çökme tehlikesi gerekçesiyle boşaltıldı. Silifke Devlet Hastanesi'nin diyaliz ünitesi ve eczanede büyük zarar var.
'Baraj çok dolu' iddiası
Kriz Masası Başkanı ve Silifke Kaymakamı Sefa Çetin, daha fazla elektrik üretmek için barajda çok fazla su toplandığı yönündeki iddiaları değerlendirirken, "Eğer bu iddialar doğruysa gerekeni yaparız. Şimdilik böyle bir şey yok'' dedi. Mersin'in Mut ilçesinde de 43 bin 750 dekar tarım alanı taşkından etkilendi. En çok çilek seraları zarar gördü.
57 bin Muşlu etkilendi
Muş Vali Yardımcısı İbrahim Küçük ise iki gün boyunca süren su taşkınlarından toplam 7 bin 34 hane ve 57 bin 300 kişinin, kısmen ya da tamamen etkilendiğini söyledi. Küçük, "10 belde ile 198 köyde elektrik kesintisi var" dedi.
Merkeze bağlı Kumluca Köyü'nde Sevgi Eroğlu, köyün yüksek kesimindeki başka bir eve götürülerek kadınların yardımıyla doğum yaptı, bebeğine Sevda adını verdi.
Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Değirmenli Köyü'nde sel nedeniyle kaybolan yedi yaşındaki Sevda Uçar'ın cesedi, dün evlerinin 700 metre ilerisinde bulundu. Artvin'in Yusufeli ilçesi Çeltikdere Köyü'nde düğünden dönen Fahize Şahin heyelan nedeniyle öldü. Batman'ın Sason ilçesinde Garzan Çayı'na kapılan dokuz yaşlarındaki çocuğun cesedi bulundu. Batman Valisi Efgan Ala, selin Batman ve çevresinde 2 trilyonluk zarara yol açtığı belirtildi.
Yağış etkisindeki Doğu Anadolu, dün geceden itibaren de Sibirya'dan gelen soğuk havanın etkisine girdi. Sıcaklık 10 derece düşecek.
Dereli'de iki kişi kayboldu
Giresun'un Dereli ilçesinde iki kişi aşırı kar yağışı nedeniyle kayboldu. Üç gün önce Kurtulmuş Köyü'nden otomobille ilçe merkezine gitmek üzere ayrılan 45 yaşındaki Murat Karakayalı ile 39 yaşındaki Hidayet Kaya'dan bir daha haber alınamadığını belirtti.
(dha, aa)