Selin faturası ağır

Bodrum'da önceki gün yaşanan fırtınanın ilçeye verdiği zarar ilk belirlemelere göre 10 trilyon lirayı aştı. İlçede pek çok mahalleye elektrik de verilemedi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'da önceki gün yaşanan sağanak yağış ve fırtına, ilk belirlemelere göre 10 trilyon liranın üzerinde zarara yol açtı. Önceki gün sabaha karşı başlayan ve yaklaşık iki saat süren sağanak yağış ve fırtına, turistik ilçede yaşamı alt üst etti. Sel baskınında 200'ün üzerinde ev ve işyerini su basarken, 47 otomobil sürüklenerek hasar gördü, 30'dan fazla motosiklet kulanılamaz hale geldi. Şiddetli fırtına ve sel, elektrik ve telefon hatlarında da arızalara yol açtı. Tedaş ve Türk Telekom ekipleri arızaları gidermeye çalışırken, birçok mahalleye elektrik verilemedi. Atatürk, Cevat Şakir, Cumhuriyet Caddeleri ve Dere Sokak'taki esnaf, işyerlerindeki eşyaları dışarıya çıkararak kurutmaya çalıştı. Belediye Başkanı Mazlum Ağan, "Zararın 10 trilyon liranın çok üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bodrum 50 yıldır böyle felaket görmedi. Gerçek rakam ortaya çıktıktan sonra devletimizden destek isteyeceğiz" dedi. Bodrum Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Olcay
ise belediyeyi suçladı. Olcay, "Köprülerin altı depo haline getirilip, suların geçeceği bölümler demir kapaklarla kapatılmış, faciaya adeta davetiye çıkarılmış. Belediye daha önce denetim yapmış olsaydı, felaket bu kadar büyük olmazdı" diye konuştu.