Selin saçında kurdele elinde defter, sulara kapılmış gidiyordu...

Selin saçında kurdele elinde defter, sulara kapılmış gidiyordu...
Selin saçında kurdele elinde defter, sulara kapılmış gidiyordu...

Altı yaşındaki Selin?i sele kapılmadan önce gören komşusu Gönül Acar, ?Selin?i gördüğümde elinde defter-kalemi, bir şeyler yazıp oynuyordu? dedi. Fotoğraf: dha

ARTVİN - Artvin’de ‘çürük bent’ kurbanlarından altı yaşındaki Selin’in son anları, dinleyenleri ağlattı. 
Şavşat ilçesinden geçen Tigret Deresi’ndeki bentlerin, yağışın etkisiyle yıkılması yüzünden yaşanan  ‘afet’ sırasında altı yaşındaki  Selin’in yanında, annesi çalıştığı için kendisine bakan ve diğer kadınlarla ekmek yapmaya çalışan babaannesi Dildar Demiral ile dedesi Özgen Demiral vardı. Küçük kız komşularının anlatımıyla ‘afat’ın ne demek olduğunu bilmeden, elindeki defterine bir şeyler yazmaya çalışıyordu.  O sırada Tigret Deresi deli gibi akıyordu. Küçük Selin, komşularının kaçışarak, “Bent yıkıldı, afat geliyor” sözlerinin ne anlama geldiğini anlayamadan dedesi ve babaannesi ile komşuları Mavinur Durmuş’la beraber büyük bir gürültüyle gelen sel sularına kapıldı.
Yaşadığı umuduyla aranan küçük Selin’in bedeni üç gün sonra 5 kilometre ötede dere kenarındaki ağaç dalları arasında çamura saplanmış olarak bulunduğunda evine ve Şavşat’a ateş düştü. Minik Selin Demiral’ı ölmeden önce son gören,  selde yıkılan bir bent yakınındaki evlerinde birlikte kaldığı babaannesi Lütfiye Acar’ı kaybeden ve sel sularından son anda kurtulan Gönül Acar, şunları anlattı:
“Bent bir süre önce çatlamıştı. Yetkililer bu martta gelip o çatlağı kapattılar. ‘Bir şey olmaz’ dediler. Evlerinin önünden geçtiğim Selin Demiral ile babaannesi ve dedesini gördüm. Evleri taşan derenin yakınındaydı. Minik Selin’i gördüğümde kafasında kurdeleli beyaz tokası vardı, elindeki defter ve kalem ile de bir şeyler yazıp, oynuyordu. Bu sırada selde ölen dedesi de sigara içip Selin’e bakıyor, babaannesi de ekmek yapıyordu. Bu sırada biri ‘koşun koşun, bent patladı, afat geliyor’ dedi. Baktığımda sanki dağlar kopmuş geliyordu. Yeğenlerimle kaçarak kurtulduk. Babaannem Lütfiye Acar’ı kaybettik.”
Şavşat’ta 15 Temmuz Çarşamba günü meydana gelen selde, altı yaşındaki Selin Demiral’in yanı sıra dedesi Özgen Demiral, babaannesi  Dildar Demiral, Lütfiye Acar ve Mavinur Durmuş hayatını kaybetmişti. (aa)