Seller diyarı Türkiye

Yağmur yüzünden Tekirdağ'da yüzlerce konut su altında kaldı. İstanbul da yağışlardan nasibini aldı. Kâğıthane'deki Cendere Deresi taştı, şehir içinde trafik uzun süre tıkandı. Çanakkale Merkez İlköğretim Okulu'nda mahsur kalan öğrenciler kepçeyle kurtarıldı. Başta doğu olmak üzere Türkiye genelinde kar nedeniyle 3 bin kadar köy yolu kapalı.

EDİRNE/İSTANBUL/İZMİR - Marmara, Trakya ve
Ege şiddetli yağışın etkisine girdi. Tekirdağ'da yüzlerce evi su bastı.
İstanbul'da ise Kâğıthane'deki Cendere Deresi taştı. Çevredeki fabrikalarda mahsur kalan çok sayıda işçi botlarla kurtarıldı.
Karların erimesi ve iki gündür aralıksız süren sağanak yağış nedeniyle Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde taşan dereler yüzlerce evi sular altında bıraktı. Çerkezköy'de başta hükümet konağı olmak üzere 20'nin üzerinde kamu kuruluşu ile yüzlerce ev ve işyerini su bastı. Sel suları yüzünden evlerinde mahsur kalanlara askeri botlarla yiyecek yardımı yapıldı. Çerkezköy'de okullar iki, Saray ve Muratlı'da bir gün süreyle tatil edildi. Çerkezköy'de 350 ev ve 25 işyeri, Hayrabolu'da 20, Çorlu'da 50, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde
ise 50 ev su baskınına uğradı.
İstanbul boğuldu
Sağanak yağış İstanbul'da da birçok bölgede su baskınlarına neden oldu. Özellikle kavşak noktalarında ve köprü altlarında oluşan göletlerde, birçok araba suya gömüldü.
Hadımköy'de, sel sularına kapılan bir servis minibüsü 20 metre sürüklendi. Aracın içindeki dört kişiden üçü kurtulurken, araç sürücüsü Cihan Güneş kayboldu. Kâğıthane'de Cendere'nin taşması sonucu çok sayıda fabrika ve evi su bastı. Mahsur kalan vatandaşlar botlarla kurtarıldı.
Çatı çöktü: Bir ölü
İzmir'de aşırı yağış nedeniyle çöken çatının altında kalan Ali Yılmaz hayatını kaybetti. Faytonculuk yapan Ali Yılmaz'ın aşırı yağış nedeniyle işe çıkamayıp atlarını Yenişehir 1139 Sokak'taki ahır olarak kullandığı barakaya götürdü. Yılmaz'ın çatının yıkılması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.
Kocaeli'nde sel
Kocaeli ve çevresinde de dün öğle saatlerinde
şiddetini artıran yağmurla birlikte yüksek kesimlerde karların da erimesi, sel baskınlarına neden oldu. D100 Karayolu'nun Gebze-Çayırova bölümü saatlerce ulaşıma kapandı.
Doğu'da kar
Doğu Anadolu'da etkisini sürdüren kar, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.
Yetkililer ulaşıma açılmaya çalışılan yolların kar nedeniyle tekrar kapandığını söyledi.
Hafta sonuna kadar yağış
Meteoroloji yetkilileri, yağışın aralıklı olarak tüm yurtta hafta sonuna kadar etkili olacağını açıkladı.
Özellikle Marmara Bölgesi'ni olumsuz yönde etkileyen yağışlı hava akımı, bugünden itibaren Orta ve Doğu Anadolu'ya kayacak. Marmara Bölgesi yarın parçalı bulutlu olacak ve hava sıcaklığında önemli bir değişiklik yaşanmayacak. Ancak perşembe gününden itibaren yurdu etkisi altına alacak yeni yağışlı hava dalgası etkisini hafta sonuna kadar sürdürecek. Yağışlar, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.
(Radikal,dha)