Sellerle birlikte yaşamaya alışalım!

Kurak geçen yazdan sonra şiddetli yağışlar Türkiye'yi bunalttı. Yarım saatte göle dönen Kocaeli'nin halkı dün hem sele hem de yönetime öfkeliydi. Önceki gün üç aylık yağmur, yarım saatte kentin tepesine boşaldı, metrekareye 50 kilogram yağış düştü.

SAMSUN/KOCAELİ/ANKARA - Kurak geçen yazdan sonra şiddetli yağışlar Türkiye'yi bunalttı. Yarım saatte göle dönen Kocaeli'nin halkı dün hem sele hem de yönetime öfkeliydi. Önceki gün üç aylık yağmur, yarım saatte kentin tepesine boşaldı, metrekareye 50 kilogram yağış düştü. Yerel gazeteler dün göle dönen caddeleri manşetlerine taşıdı. '180 bin YTL'yi toprağa gömdük', 'Çalışınca oluyormuş' başlıklı gazeteler belediyenin bir 'Çalışınca oluyor', '180 bin YTL'yi toprağa gömdük, altyapıyı yeniledik' afişleriyle dalga geçti. Belediyeyse selin boyutunun büyük olmadığını savundu.
Samsun da dört gün aradan sonra dün ikinci kez selle uyandı. Atatürk Bulvarı'nda su yüksekliği 40 santimetreyi buldu. 50'ye yakın ev ve işyerini su bastı. Bir önceki selde bomba düşmüş gibi görünen Ağabali Cadesi de ine nehire döndü. Esnaf, 'Geçmiş olsun demekle olmuyor. Zararımız ne olacak' pankartıyla Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etti.
Bir önceki selde bir kişi ölmüş, bine yakın ev su altında kalmış, altyapıya ağır hasar veren selde maddi zararını 50 milyon YTL'yi bulduğu belirtilmişti. Van'da geçen hafta sel altında kalan bölgeleri ziyaret eden AKP'li vekiller de 19 milyon YTL'lik hasar rapor etti.
Türkiye'de kuraklıkla birlikte sel zararları da arttı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre Türkiye bu yılın ilk altı ayında sel felaketlerinde zarar görenlere toplam 30 milyon YTL maddi yardımda bulundu. Bir önceki yıl, tüm 2006 yılı boyunca ödenen maddi yardım 47 milyon YTL olmuştu.
Selzedeye kim yardım ediyor?
Sel felaketine maruz kalanlara Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 7269 Afet Kanunu'na göre yardım yapıyor. Kanuna göre sel felaketinin meydana geldiği bölgede zarar tespiti ve raporlanmasından valiliklerle valiliklerin oluşturduğu kriz masaları sorumlu.
Sel felaketi kırsal bölgede gerçekleştiyse, raporlama ekili alan, telef olan hayvan gibi unsurlara göre yapılıyor. Şehirlerde konut ve işyeri zararları tespit ediliyor. Kriz masasının raporu doğrultusunda valilik vatandaşa zararını ödüyor. Türkiye'deki sel sigortalarıysa konut sigortası kapsamında yapılıyor. Uluslararası afet roparlama merkezi EM-DAT'a göre Türkiye'de sel depremden sonra en önemli ikinci afet türü. (Radikal, dha, aa)