Sembol emekli bu yıl da Taksim yolunda

Sembol emekli bu yıl da Taksim yolunda
Sembol emekli bu yıl da Taksim yolunda
Meclis 1 Mayıs'ın tatil olması için çalışmaları yürütürken, geçen yılki 'kutlama'lar sırasında yarı baygın fotoğraflarıyla sembol olan işçi emeklisi Ali Murtaza Keleş, "1 Mayıs'ın tatil olması yeterli değil, Taksim işçilere açılmalı" dedi


MESUT HASAN BENLİ

DİSK’e bağlı Emekli Sen üyesi Ali Murtaza Keleş, 1 Mayıs 2008 günü Taksim’e çıkmak isteyen on binlerce işçiden biriydi. Polisin işçilere yönelik ölçüsüz müdahalesi sonrasında biber gazı ve tazyikli sudan yarı baygın halde çekilen fotoğrafıyla, polis terörünün sembolü haline gelen Keleş, “O olaydan sonra ciğerlerim eskisi gibi olmadı. Solunum sorunları yaşıyorum. Şiddetin psikolojik boyutunu atlatabildim, ancak fiziksel izlerini atlatamadım. Vücudumda hâlâ darp izleri var” dedi.
Bu yılki kutlamalara da arkadaşlarıyla katılacağını söyleyen Keleş, “1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi olumlu bir adım. Ancak Taksim işçilere açılmadığı sürece bunun bir manası yok. Artık devlet Taksim’i işçilere açmama dayatmasından vazgeçilmeli” diye konuştu.

Eşime baskı yapıldı
Olayların ardından emekli Keleş’in basına yaptığı açıklamalar nedeniyle, hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmamış. Keleş, EGO Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan eşine baskılar yapıldığını iddia etti: “Amirleri ‘Eşin neden açıklamalar yapıyor? Senin de memuriyetin de tehlikeye düşer’ demiş. Eşimin üzerinde etkili oldular. 1 Mayıs’tan sonra 7 Mayıs’ta boşanma davası açtı. Aynı adreste yaşıyoruz, benim haberim yok. Eşime belediye tarafından lojman verildi. Yine benim haberim olmadı.”