Şemdinli davası: İki astsubay tutuklandı

Şemdinli'deki bombalamaya karıştıkları iddia edilen astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz, 'Toplumda infiale yol açtıkları' gerekçesiyle, Van'da tutuklandı. Soruşturmayı sürdüren Şemdinli Savcılığı ise 58 kişinin ifadesini aldı.

VAN/HAKKÂRİ - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da meydana gelen bombalama olaylarına karıştığı iddia edilen astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz, dün tutuklandı.
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına karıştığı iddia edilen ve Şemdinli'de ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan Kaya ile İldeniz'in, soruşturmanın yürütüldüğü Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce Van'a çağırılarak ifadeleri alındı.
Avukatları Mehmet Göçmen ile birlikte dün adliyeye gelen Kaya ile İldeniz'in beş buçuk saat ifadesini alan savcı Ferhat Sarıkaya, iki zanlıyı tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. 6 saat süren duruşma sonucunda mahkeme, toplumda infiale yol açtıkları gerekçesiyle Kaya ve İldeniz'in 'tedbiren' tutuklanmasına karar verdi. Kaya ve İldeniz Van Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Şemdinli'deki Umut Kitabevi'ne bomba attığı ileri sürülen PKK itirafçısı Veysel Ateş ile halkın üzerine ateş açıp bir kişiyi öldürmekle suçlanan uzman çavuş Tanju Çavuş, 12 Kasım günü tutuklanmıştı.
Şemdinli'de de soruşturma sürüyor. Şemdinli Savcılığı, patlama olan pasaj ile çevresindeki işyerlerinden 58 kişinin ifadesini aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7645767645760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.