Şemdinli davasında şimdi de hâkimler hakkında inceleme başlatıldı

İddianameyi hazırlayan savcının meslekten ihraç edildiği Şemdinli davasında şimdi de sanık astsubayları mahkûm eden ve Yargıtay'ın 'Dosya askeri mahkemeye gönderilsin' kararına uymayan...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İddianameyi hazırlayan savcının meslekten ihraç edildiği Şemdinli davasında şimdi de sanık astsubayları mahkûm eden ve Yargıtay'ın 'Dosya askeri mahkemeye gönderilsin' kararına uymayan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya ve üye Eşref Aksu hakkında sanıkların şikâyeti üzerine bakanlık müfettişlerince inceleme başlatıldı. Ayrıca, başsavcılığın görevlendirdiği yeni savcı, sanıkların mahkeme heyetiyle ilgili reddi hâkim talebine destek verirken, mahkemenin 29 Haziran'da Şemdinli'de olay yerinde keşif kararına valilik 'Seçim öncesi güvenliği sağlayamayız. PKK'nın canlı bombaları var' diye direnmesi üzerine keşfin ertelenmesi gündeme geldi.
Üç önemli gelişme
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli'de kitabevinin bombalanmasıyla ilgili tutuklanan sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş'i 39 yıl 10'ar ay hapse mahkûm etmişti. Ancak Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davaya bakma görevinin askeri mahkemeye ait olduğunu belirterek kararı bozmuş, dosyanın bu mahkemeye gönderilmesini istemişti. Yargıtay, ayrıca eksik soruturmadan da bozma vermişti. Ancak Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Haziran'da yeniden başladığı yargılamada Yargıtay'ın görevsizlik bozmasına uymamış, dosyayı askeri mahkemeye göndermemiş, sadece eksik soruşturmadan bozmaya uymuştu. Tahliye taleplerini de kabul etmeyen mahkeme, Şemdinli'de olay yerinde keşif kararı almıştı. Bunun üzerine sanık ve avukatları bozmaya uymayan mahkeme kararına itiraz etmiş, ancak üst mahkeme olan 4. Ağır Ceza da bu talepleri reddetmişti. Sanıklar, bunun üzerine reddi hâkim talebinde bulunmuştu. Davada şimdi üç yeni gelişme oldu.
Bunlardan en önemlisi Yargıtay'ın görevsizlik kararına şimdilik direnen karara imza atan mahkeme başkanı İlhan Kaya ile üye Eşref Aksu hakkında bakanlık müfettişlerince inceleme başlatılması oldu. Radikal'in sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Fahri Kasırga, inceleme sürecini özetle şöyle anlattı: "Tutuklu sanıklar oradaki müffetişlere dilekçe verip, Yargıtay'ın görevsizlik kararına uymaması nedeniyle mahkeme heyetini şikâyet etmiş. Dilekçeleri ayrıca bize, HSYK'ya, Genelkurmay'a da dağıtımlı olarak vermişler. Arkadaşlar da bu kişilerin müşteki sıfatıyla ifadelerini alıp resen bir inceleme başlatmış. Bizim de yeni haberimiz oldu. Yani bizim verdiğimiz bir soruşturma emri yok. Prosedür belli; ciddi bir suç tespit edilir ve soruşturma gerektiği kanaatine varırlarsa, soruşturma için bizden izin isteyecek. Biz de durumu değerlendireceğiz."
'Şikâyetler medyatik'
'Şikâyetlerin medyatik olma amacıyla' verildiğini öne süren Bakan Kasırga, "Mahkeme heyeti görevsizlik kararı verir vermez, uyar uymaz onun prosedürü ayrıdır. 'Neden prosedüre uymadın senin hakkında soruşturma açacağım' diye bir şey hiçbir hukuk düzeninde söz konusu olamaz. Onun prosedürü ayrıdır" diye konuştu.
Müfettişlerin inceleme sonuçlarına göre başkan ve üye hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına bakanlık, soruşturmada ciddi bulgulara ulaşılması halinde ise herhangi disiplin cezası verilip verilmeyeceğine bakanlığın istemi üzerine HSYK karar verecek. Şemdinli davasının ilk kurbanı, hazırladığı iddianamede Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili tespitlere yer veren Ferhat Sarıkaya olmuştu. Sarıkaya'nın HSYK tarafından meslekten ihraç edilmesinin ardından o dönem Van Başsavcısı olan Kemal Kaçan da Trabzon'a savcı olarak atanmıştı.
Başsavcı mahkemeye karşı
Bu arada, Van Başsavcılığı da Yargıtay'a kısmen direnen mahkemeye destek vermedi. Duruşmada görevli savcı ısrarla tahliye ve görevsizlik istemişti. Yalnız bu talepler üst mahkemece reddedilince sanıklar bu kez mahkemeyle ilgili reddi hâkim talebinde bulunmuştu. Başsavcılığın yeni görevlendirdiği savcı Halil İbrahim Şelçik'in de mahkemeye verdiği mütalaasında reddi hâkim talebine katıldı. Reddi hâkim talebi, 4. Ağır Ceza'da karara bağlanacak.
Mahkemenin 29 Haziranda Şemdinli'de sanıklar ve görgü tanıklarının da katılımıyla keşif yapılması istemine ise valilik engeli çıktı. Valiliğin, olay yerinde güvenliğin sağlanamayacağını, PKK'nın canlı bombalarının bulunduğu tespitlerini mahkemeye iletip keşfin seçim sonrasına ertelenmesini istediği ortaya çıktı. Mahkeme bunun üzerine 13 Haziranda'ki duruşmada 29 Haziran'da suç mahallinde keşif yapılmasına yönelik aldığı karardan vazgeçtiğini ilgili birimlere bildirdi.