'Şemdinli' heyeti dağıldı

Yargı kararnamesi

HSYK'nın 1499 hâkim ve savcıyı kapsayan kararnamesiyle Şemdinli davasına bakan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti de dağıtıldı. Mahkeme Başkanı İlhan Kaya İstanbul'a düz hâkim, Van Başsavcıvekili İbrahim Özer Sakarya'ya düz savcı oldu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 1499 hâkim ve savcıyı kapsayan Adli Yargı Yaz Kararnamesi'yle Şemdinli davasında Yargıtay'ın 'dosyayı askeri mahkemeye gönderin' kararına direnen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi de dağıtıldı.
Kararnamede en dikkat çekici atamalar, Şemdinli davasını ceza kararıyla sonuçlandıran ve bu aşamaya kadar sanık astsubayları tahliye etmeyen Van Adliyesi'nde yaşandı. Van 3.Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli davasından önce de Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkındaki davayı görüşmüş, uzun süre tutuklu kalması kararına da imza atmıştı.Şemdinli davasında sanık astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz ve itirafçı sanık Veysel Ateş'i 'çete ve adam öldürmekten' 39 yıl 10'ar ay hapse mahkum eden ve Yargıtay'ın 'dosyayı askeri mahkemeye gönderin' yönündeki kararına direnen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya, İstanbul Bakırköy'e düz hâkim olarak atandı.
Şemdinli'de sanık astsubaylara verilen 39'ar yıllık hapis cezasını az bulan ve sanıklara çete yerine 'ülke birliğini bozmaya yönelik eylemlerde bulunmak' suçundan daha ağır ceza verilmesi (müebbet ağır hapis) istemiyle karşı oy kullanan üye hakim Sinan Sivri ise Adana Hakimliği'ne atandı. Şemdinli iddianamesini işleme koyan Van Başsavcıvekili İbrahim Özer Sakarya'ya düz savcı oldu.
Astsubaylara tahliye isteyen, 'Dosya askeri mahkemeye gönderilsin' diyen Van Savcısı Sezgin Kanmaz ile avukatların mahkeme heyetiyle ilgili reddi hakim talebine olumlu mütalaa veren savcı Halil İbrahim Selçik, Ankara savcılıklarına atandı. Sanıklara tahliye isteyen, müdahillik taleplerine karşı çıkan, ardından da 'tarafsız olamayacağım' diyerek davadan çekilen hakim Ferhat Erbaş'ın yeni görev yeri ise Bursa Hakimliği. Erbaş gibi rektör Aşkın'a tahliye isteyen üye Vahit Baltacı ise kararnameyle Adana Hakimliği'ne atandı. HSYK'nın kapsamlı kararnamesinde çok sayıda ilin başsavcısı ile büyük kentlerde ünlü bürokratlar hakkında soruşturma açan savcılar da yeraldı. Bürokrat soruşturmalarıyla ünlenen Ankara savcısı Abdullah Ayhan Şan, Başsavcıvekilliğine terfi ettirildi.
Davanın savcısı ihraç edilmişti
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın ismine de yer verilen iddianameyle açılan ve çok tartışılan Şemdinli Davası'nda iddianame sahibi savcı Ferhat Sarıkaya, HSYK tarafından meslekten ihraç edilmiş, avukatlık hakkı da elinden alınmıştı. Dönemin Van Başsavcısı Kemal Kaçan da görevinden alınmıştı.