Şemdinli, MGK gündeminde...

Son iki haftadır Türkiye'nin gündemini meşgul eden, Hakkâri ve Yüksekova'ya yayılarak can kayıplarına da neden olan Şemdinli olayları, MGK Genel Sekreterliği'nin gündemine girdi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Son iki haftadır Türkiye'nin gündemini meşgul eden, Hakkâri ve Yüksekova'ya yayılarak can kayıplarına da neden olan Şemdinli olayları, MGK Genel Sekreterliği'nin gündemine girdi. Genel Sekreterlik, incelemeye aldığı olayların kaynağını saptamaya çalışacak ve çalışmayı raporlaştırdıktan sonra MGK üyelerine gönderecek.
Türkiye'nin güvenliği nedeniyle Şemdinli olaylarıyla yakından ilgilenen Genel Sekreterlik, ilkbahar aylarında tırmanışa geçen terör olaylarıyla ilgili olarak da geçen toplantıya bir rapor sunmuştu. Bu raporda Genel Sekreterlik, Doğu ve Güneydoğu'da mutlaka yeni iş olanakları yaratacak yatırımların yapılması gerekliliğini vurgulamıştı.
Genel Sekreterlik ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun 9 Kasım'da açıkladığı İlerleme Raporu, Katılım Ortaklığı Belgesi ve Strateji Belgesi'ni de ayrıntılı inceliyor. Belgelerle ilgili değerlendirmeler aralık ayındaki toplantıda ele alınabilir.
MGK Genel Sekreterliği'nin söz konusu belgelerle ilgili değerlendirmelerinde özellikle, Kıbrıs sorunu ve azınlıklarla ilgili tanımlamalara dikkat çekilmesi bekleniyor. AB'nin Türk limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi'ne açılması konusundaki baskısını artırması, azınlıklarla ilgili Türk mevzuatının sulandırılmak istenmesi Genel Sekreterliğin işaret etmesi beklenen noktalar arasında bulunuyor.
TBMM de, Şemdinli'deki olaylara bu hafta el koyacak. İnsan Hakları Komisyonu'nun incelemesi yarın başlayacak, aynı gün AKP, CHP ve Anavatan'ın verdiği önergeler görüşülerek, olaylarla ilgili bir araştırma komisyonu kurulacak.


    http://www.radikal.com.tr/7637727637720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.