'Şemdinli planlıydı'

AKP'li Yarbay, Şemdinli olaylarının 'planlı' olduğunu söyledi. Yarbay, "Vali ve kaymakam dahil görevliler açığa alınmalı. Gizli güçler açıklanırsa, yenisi yaşanmaz" dedi.
Yarbay'ın sözleri şöyle: "Olay planlı. Yasalarda 'gizli ajan'lar var, raporları okunsaydı olacaklar görülürdü. Bizimki dahil, bütün partiler 'duyarlı davranıyor' gibi yapıyor."
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Şemdinli'deki olayları 'planlı' olarak nitelerken, gerçeklerin bütün açıklığı ile ortaya çıkarılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Olayın hemen ardından vali, kaymakam ve diğer kamu görevlilerinin açığa alınması gerektiğini kaydeden Yarbay, "Yasalarda 'gizli ajan' düzenlemesi var. Bunların raporlarına bakılsaydı Şemdinli olayı önceden görülürdü" dedi.
AKP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, Şemdinli'deki olayları anlamak için Başbakan Tayyip Erdoğan ve bakanları istihbarat raporu okumaya çağıran Yarbay, Radikal'e konuştu. Yarbay'ın görüşleri şöyle:
Bir sürecin devamı: Şemdinli olayı çok vahim, kirli bir olay; bir sürecin devamı gibi. Bizim parti dahil, tüm partiler 'duyarlı davranıyorlar' gibi yapıyorlar. Artık, Herkes 'duyarlıyız gibi' değil, duyarlı davranmalı.
Başbakan açıklamalı: Gizli güçler açığa çıkmaktan korkarlar. Bunlar açığa çıkmalı ki yeni olaylar yaşanmasın. Bu olay bir ay sonra unutulmamalı. Başbakan Erdoğan burada inisiyatif kullanmalı, gerçekler konusunda kamuoyu bilgilendirilmeli.
Lokal değil: Devlet hukuk dışına çıkamaz; çıkarsa halkı kim koruyacak. Bu olayda çıkmış görünüyor. Şemdinli lokal değil, planlı, organize görünüyor. Başka bir yönlendirme var. 1 Eylül'den itibaren bölgede bombalar patladı; ancak failleri açığa çıkarılamadı. Bunları PKK da sahiplenmedi. Kim yaptı? PKK olabilir; ancak onun dışındaki ilişkilere de bakılmalı. Terörle mücadeleyi, teröristlerin yöntemiyle yaparım dendiği an, devlet hukuk dışına çıkar.
Raporlar ne diyor?
Gizli ajanlar ne dedi?: Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası'nda, bana göre doğru olmayan, 'gizli ajan' düzenlemesi var; bunların Şemdinli raporları ne diyor? Bunlar okundu mu, biliniyor mu? Başbakan'a ve hükümete bu nedenle 'İstihbarat raporu okuyun' dedim. Belki de bu olayın ayrıntıları önceden bu raporlarda yer alıyor. Raporlarda bu yer almış olmalı. Yoksa bu düzenlemeye hükümet neden gerek gördü?
'Kararlıyız mesajı verilmeliydi'
Açığa alınmalıydı: Halka güven gelmesi için bölgede bazı kamu görevlileri açığa alınmalıydı. Vali, kaymakam, jandarma alay komutanı, ilçedeki diğer kamu otoriteleri soruşturmanın sonuna kadar açığa alınmalıydı. Suçlu oldukları için değil; her koşulda sorumlu oldukları için ve halka güven gelmesi, 'Biz kararlıyız' mesajı için bu önemliydi. Hükümet bu refleksi gösteremedi. Türkiye'de böyle bir zihniyet kalıbı da yok. Kimse sorumluluk üstlenmek istemiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7634057634050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.