Şemdinli raporu: Atılan bomba bulunanla aynı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Şemdinli raporu: "Başsavcı, kitapçıya atılan bombayla astsubaylara ait araçtaki bombanın aynı olduğunu saptıyor ve sanıklar da bunu kabul ediyor. Araçta, iki yıllık istihbarat bilgileri de kaybolmuş."
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi
AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Komisyonu Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak asker ve polise halkın devlete olan güvenini sarsıcı davranışlardan kaçınma uyarısında bulundu. Komisyona bilgi veren Şemdinli Başsavcısı, devletin tüm kurumlarının olayı araştırmasını isteyerek, "Aksi takdirde olayın açığa çıkarılması zor" dedi.
Mehmet Elkatmış başkanlığında AKP milletvekilleri Faruk Ünsal ve Nezir Nasıroğlu ile CHP milletvekilleri Ahmet Ersin ve Ahmet Yılmazkaya'dan oluşan alt komisyon, Şemdinli'deki incelemeleriyle ilgili rapor taslağını tamamladı. Rapora göre, Başsavcı Harun Ayık, askerlere ait araçta bulunan bombalarla, olayda kullanılan bombanın aynı olduğunun tespit edildiğini söyledi. Aynı bombayı PKK'nın da kullandığını ekleyen Ayık, sanıkların, araçtaki bombaların kendilerine ait olduğunu kabul ettiklerini belirtti.
Savcı polisten yakındı
Emniyet Müdürlüğü'nün disiplinli çalışmadığı eleştirisini getiren Ayık, özellikle adli konularda çok yetersiz kaldığını belirterek, "Çok yanlış yapılıyor. Olay yeri inceleme ve bomba imha ekibi Yüksekova'dan gelmektedir. Bunlar da olay olduğunda değil, ertesi gün gelebilmekteler. Devletin tüm kurumlarının olayı araştırması gerekir. Aksi takdirde olayın açığa çıkarılması zordur" dedi.
Hakkari İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat da, PKK'nın halktan para topladığını, bundan kimsenin şikâyetçi olmadığını, 2 milyon YTL'lik köprü yapım ihalesini kazanan bir müteahhitten örgütün 200 bin YTL para talep ettiğini anlattı. Astsubayların olay günü saat dokuzda göreve gittiklerini ifade eden Kubat, "(İtirafçı) Veysel Ateş'in olayı gerçekleştirmesi mümkün değildir. Araçtakilerden birinin İddia bayiine ve namaz kılmak için aptes almaya gitme durumu var" diye konuştu.
Taslak raporda özetle şu önerilere yer verildi:

 • Bilgi ve belgeye dayalı olmayan ve resmi sıfatların kullanılarak yargıyı yönlendirici açıklama yapılması TCK'nın 277. maddesine aykırıdır. Bu bağlamda, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın Ali Kaya'yı tanıdığını ve suç işleyeceğini zannetmediğini muhtevi basına demeç vermesi talihsizliktir. Büyükanıt her ne kadar konuşmasının devamında mezkur kişi suça karışmışsa sahip çıkmayacağını belirtse de bu yönde bir demeç yargıya müdahale olarak algılanabilir.
 • Yüksekova'da cenaze törenine katılanların üzerinden savaş uçaklarının alçak uçuş yapması adeta gözdağı verme şeklinde algılanmıştır. TSK'yı halkla karşı karşıya getirecek bir davranıştan titizlikle kaçınılmalıdır.
  JİTEM ve JİT
 • İtirafçı olarak bilinen 'haber' elemanları, kanuni görevlerini yaptıktan sonra yeni kimlikleri verilerek bölgeden derhal uzaklaştırılmalıdır. Adeta bu şahısların devlet veya devlet içerisindeki bazı gruplarca kullanıldığı izlenimini veren devlet-itirafçı ilişkisine son verilmelidir.
 • Uzun yıllardan beri faili meçhul olaylara bazı güvenlik kuvvetlerinin karıştığı Meclis araştırması komisyonlarınca tespit edilmiştir. Kamu görevlisi olup kendisini devletin kurtarıcısı gözüyle gören ve kanun dışı faaliyetlere karışanların barındırılmasına asla müsaade edilmemelidir.
 • JİTEM, JİT gibi birimlerin mevcut olup olmadığı hakkında ilgili kurumlar gerekli açıklamayı yapmalıdır. Kanun dışı örgütlenmeler ortadan kaldırılmalıdır.
  Telefon tespiti önemli
 • 1 Kasım 2005'teki (önceki) patlamanın meydana geldiği sırada olay yerine yakın yerdeki askeri gazino ve askeri personelin kaldığı dairelerin boşaltıldığı iddiaları titizlikle araştırılmalıdır.
 • Astsubay Ali Kaya olay esnasında beraber olduğu iki kişiyle (Astsubay Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş) telefon görüşmesi yapmadığını, eğer görüşme yaptığı ortaya çıkarsa suçu kabul edeceğini heyete söylemiştir. Bu bağlamda, birbirleriyle görüşme yapıp yapmadıklarının tespiti çok büyük önem arz etmektedir.
  Komisyon işbaşı yaptı
  Bu arada, TBMM'de oluşturulan Şemdinli olaylarını araştırma komisyonu da dün çalışmalarına başladı. Komisyon ilk olarak Hâkkari, Yüksekova ve Şemdinli'de yaşanan olaylar nedeniyle araştırma yapılmasını isteyen partilerin temsilcilerini dinledi.


  • http://www.radikal.com.tr/7660457660450

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.