Şemdinli zanlıları tanık bulamıyor

Şemdinli olaylarına karışmaktan tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in avukatı Vedat Gülşen, tanık bulamamaktan yakındı.
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Şemdinli olaylarına karışmaktan tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in avukatı Vedat Gülşen, tanık bulamamaktan yakındı. Gülşen, "Müvekkillerim lehine beyanda bulunacak tanık bulamıyoruz. Bölgedeki vatandaş, tepki ve baskılardan korkarak lehimize tanıklık etmiyor. Ancak aleyhimize tanıklık eden birçok insan çıkabiliyor. Devlet aleyhinde tanıklık yapılmaması için vatandaşlara baskı var" diye konuştu.
Gülşen, "Astsubaylara saldıran, devlet aracına zarar veren, üzerinde Kızılderili dansı yapanlar hakkında delil topluyoruz, dava açılması için başvuracağız" dedi. Tutuklanmayı gerektirecek hiçbir vaka görmediklerini belirten Gülşen şöyle devam etti: "Bu hüküm değil tedbirdir. Savcılık, tanık beyanları ile eldeki şüpheli bulguları birleştirerek böyle bir karar vermiştir. Ancak bulgularla tanıkların söyledikleri örtüşmesi gerekir." Davanın Susurluk boyutuyla götürülmesi için bu yöne kanalize edildiğini savunan Gülşen, "Hiçbir benzerlik yok. Asıl zarar verilmek istenen Jandarma İstihbarat Timi'dir. Kurum yıpratılmak isteniyor" dedi. Gülşen, "Davayı alması için birileri sizi aradı mı?" sorusunu "Kimse aramadı, Kaya hemşerim. Tanıdıklar vasıtasıyla vekâlet aldım" diye yanıtladı.
Öte yandan Diyarbakır'daki sendika, oda ve derneklerin oluşturduğu Demokrasi Platformu üyeleri de Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak savcılığa, 'JİTEM olarak tabir edilen yasadışı örgüt' hakkında suç duyurusunda bulundu.


    http://www.radikal.com.tr/7647867647860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.