'Şemdinli'de askeri mahkeme kesinleşti

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde iki astsubayın çete ve adam öldürmekten cezalandırıldığı bomba davasının, askeri mahkemeye gönderilme kararı kesinleşti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde iki astsubayın çete ve adam öldürmekten cezalandırıldığı bomba davasının, askeri mahkemeye gönderilme kararı kesinleşti. Yeni Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, önceki başsavcının görüşüne aykırı olmasına rağmen Şemdinli kararını görev yönünden bozarak, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini isteyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararına itiraz etmedi.
Van'daki sivil mahkemenin bozmaya direnme hakkı olmadığı için, dosya askeri mahkemeye gönderilecek ve burada sil baştan görüşülecek.
Yargıtay 9. Dairesi bozmuştu
Şemdinli'de bir kişinin ölümüyle sonuçlanan davada sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 39 yıl 10'ar ay hapse mahkûm edilmişti. Dönemin Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, tebliğnamesinde davanın askeri mahkemeye gönderilmesi yönünde istemde bulunmamış, görevli mahkemenin Hakkâri Ağır Ceza olduğunu savunmuştu.
Ancak Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davanın sivil mahkeme değil, askeri mahkemenin görev alanına girdiğini belirterek, kararı görev yönünden bozmuştu. Daire, görev yönünden bozma ile yetinmemiş, ayrıca işin esasına da girmiş ve astsubaylara atılı suçların 'hayalden öte bir varsayım' olduğuna da karar vermişti.