Şemdinli'de sivil yargıya devam

Şemdinli'deki Umut Kitabevi'nin 9 Kasım 2005'te bombalanmasının sanığı iki astsubayı tahliye etmeyen ve dosyayı askeri mahkemeye göndermeyen mahkeme kararına üst mahkemeden onay geldi.

VAN - Şemdinli'deki Umut Kitabevi'nin 9 Kasım 2005'te bombalanmasının sanığı iki astsubayı tahliye etmeyen ve dosyayı askeri mahkemeye göndermeyen mahkeme kararına üst mahkemeden onay geldi.
Yargıtay, tutuklu astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'le itirafçı Veysel Ateş'i 'çete ve adam öldürmekten' 39 yıl hapse mahkûm eden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi kararını bozmuştu. Dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini isteyen Yargıtay, ayrıca eksik soruşturmadan da bozma vermişti. Ancak mahkeme eksik soruşturma bozmasına uyarken, dosyayı askeri mahkemeye göndermemiş, sanıkları da tahliye etmemişti. Bunun üzerine sanık avukatları itirazda bulunmuştu. Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye ve 'dosya askeri mahkemeye gönderilsin' taleplerini şu gerekçeyle reddetti:
"Yargılama hukukumuzda eleştiriye uymak diye bir müessese yoktur. Yargıtay'ın mahkeme kararında belirtilen bozma ilamlarının göreve ilişkin olması ve tek bozma gerekçesinin görevsizlik olması, diğer belirtilen eksikliklerin eleştiri, uyarı, öğreti ve yol gösterme niteliğinde olması sebebiyle hukuksal değeri olmayan ve hiçbir sonuç doğurmayan karar niteliğinde olduğundan ve bu karar neticesinde alınan kararların da tutuklama dışında itirazı kabil kararlar niteliğinde olmaması nedeniyle..."