Şemdinli'de yeniden keşif yapılacak

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde, 9 Kasım 2005 günü Umut Kitabevi'nin bombalanması ile ilgili Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın 6'ncı duruşmasında olay yerinde keşif yapılması kararı alındı


Davanın daha önce görüldüğü sivil mahkeme de keşif yaptırmıştı.
Duruşma saat 14.30’da Hakim Yarbay Yücel Savrul başkanlığında başladı. Duruşmaya tutuksuz sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve tutuksuz sanık itirafçı Veysel Ateş katılmazken, sanık avukatları Orhan Nalcıoğlu, Yurdakan Yıldız, müdahil olarak da Seferi Yılmaz, Zahir Korkmaz ile Metin Korkmaz hazır bulundu. Duruşmada talimatla istenen ifadeler okunduktan sonra tarafların taleplerinin olup olmadığı soruldu. Müdahil Seferi Yılmaz, Şemdinli dosyasının Ergenekon davası dosyasıyla birleştirilmesini istedi. Ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

ŞEMDİNLİ’DE YENİDEN KEŞİF
Duruşmada, sanık avukatlarının talebi üzerine Şemdinli’de yeniden keşif yapılması kararı alındı. Daha önce davayı açan Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatıyla 2 Mayıs 2006’da Şemdinli’de geniş çaplı bir keşif yapılmıştı. Mahkame heyeti, 9 Haziran 2009’da yeniden Şemdinli’de keşif yapılmasını karara bağladı. Keşif günü başta sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz, PKK itirafçısı Veysel Ateş ile kitapevi bombalanan Seferi Yılmaz ile olayla ilgisi bulunanların hazır olması istendi. Keşif günü güvenlik önlemlerinin alınması ve el bombası konusunda bilirkişi olarak kriminal laboratuvarından bir subay da mahkeme heyetine katılması istendi. Ayrıca olay günü görüntülerinin de gelecek duruşmada izlenmesi karara bağlandı. Duruşma, 12 Haziran 2009 tarihine ertelendi.

SALDIRIDA 1 KİŞİ ÖLMÜŞ, 5 KİŞİ YARALANMIŞTI
Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde 9 Kasım 2005 günü eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitapevi’ne yapılan bombalı saldırıda 1 kişi hayatını kaybetmiş 5 kişi de yaralanmıştı. Atılan bombayla ilgili astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek, şuç işlemek için anlaşmak’ suçlarından Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Haziran 2006 görülen duruşmada 39 yıl 10 ay 27’şer gün hapis cezasına çaptırılmıştı. Fakat daha sonra bu kararı Yargıtay 9’uncu Dairesi bozmuş ve Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de bu karara uyarak dosyayı Van Askeri Mahkemesi’ne gönderilmişti.(dha)