Şemdinli'de yine olaylar çıktı

Şemdinli'de yine olaylar çıktı
Şemdinli'de yine olaylar çıktı
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'de Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto, Diyarbakır'da üniversite öğrencisi Aydın Erdem öldürülmesi ile dün Şemdinli ilçesinde yaşanan gözaltı olaylarını protesto etmek isteyen göstericiler yine olay çıkardı.Kepenklerin kapalı olduğu ilçede, yollara barikat kurarak ateş yakan göstericelere polis müdahale etti. Göstericiler, kendilerine müdahale eden polisleri taş yağmuruna tuttu.
Sabah saatlerinde bir eczane ve fırının açık olduğu Şemdinli İlçesi’nde öğlen saatlerine doğru ise olaylar çıktı. İlçenin Cumhuriyet Caddesi’nin giriş ve çıkışlarına barikat kurararak araç lastiklerini ateşe veren 20-30 kişilik gruplara, polis müdahale etti. Göstericiler polisin müdahalesine taş atarak karşılık verdi. Müdahale sonucu ilçe merkezi adeta savaş alanına döndü. Polis göstericileri gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı.

DTP’NİN ESKİ TABELASI YANDI
Polis ile göstericiler arasında cadde ve ara sokaklarda kovalamacalar yaşanırken, Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan DTP İlçe Başkanlığı ile aynı binanın yan tarafında bulunan Zirat Odası Başkanlığı’nın balkonunda ise küçük çaplı bir yangın çıktı. Nasıl tutuştuğu anlaşılmayan kartonlardan çıkan alevler balkonda bulunan DTP’ye ait eski tabelanın da kısmen yanmasına neden oldu. Yanan kartonlar ve tabela vatandaşların müdahalesi ile olay yerine gelen Şemdinli Belediyesi’ne ait itfaiye aracının su sıkması ile söndürüldü.
Hakkari’nin İran ve Irak’a sınırı bulunan Şemdinli İlçesi’nde cadde ve sokak aralarında halen olaylar sürüyor.

AK PARTİ BİNASINI BASTILAR
Olayların yer yer devam ettiği Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde dün taşlarla camlarını kırılan AK Parti İlçe binası bugün de göstericilerin hedefi oldu. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan 2 katlı parti binasına giren gösterciler, içerdeki masa, sandelye, evrak, bilgisayar gibi malzemeleri cadde ortasına toplayıp ateşe verdi. Daha sonra göstericiler PKK lehine sloganlar attı. İlçe merkezindeki olaylar halen sürüyor.