Şemdinli'ye aydın çıkarması

Türkiye Barış Girişimi'nin (TBG) başını çektiği ve aralarında sendikacı, yazar ve gazetecilerin de yer aldığı 'aydınlar heyeti', Şemdinli'ye gidiyor.

İSTANBUL - Türkiye Barış Girişimi'nin (TBG) başını çektiği ve aralarında sendikacı, yazar ve gazetecilerin de yer aldığı 'aydınlar heyeti', Şemdinli'ye gidiyor. TBG heyeti ve aydınlar, 9 Kasım'da bomba atılan Umut Kitabevi'ne destek için de yanlarında yüzlerce kitap götürüyor.
'İkinci Susurluk' diye anılan, 9 Kasım'daki bombalı patlamanın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP, CHP, SHP, Anavatan Partisi heyetleri ve mülkiye müfettişlerinin ziyaret ettiği Şemdinli, aydınları ağırlamaya hazırlanıyor. Aralarında Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Sevgi Göyçe, TTB Genel Başkanı Gencay Gürsoy ve TBG Sözcüsü Oya Baydar'ın da bulunduğu heyet, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkari'de incelemede bulunmak üzere bugün yola çıktı. TBG Sözcüsü yazar Oya Baydar, heyetin üç gün boyunca incelemelerde bulunacağını, yerel yöneticilerle görüşeceğini belirterek, "Saldırılara karşı yurttaş dayanışmasının güçlendirileceği mesajını vereceğiz, provokasyonların sorumlularının açığa çıkarılmasını dile getireceğiz" dedi.
'Umut'a yüzlerce kitap
TBG'nin 10 gün önce başlattığı, Umut Kitapevi'ne 'kitap yardımı' kampanyası kapsamında toplanan yüzlerce kitap, kitabevinin sahibi Seferi Yılmaz'a teslim edilecek. Kampanyaya Agora, Ayrıntı, Aras, Avesta, Belge, Papirüs, Can, İletişim Kitap, Metis, Kanat, Sel, Varlık, Yurt ve Da yayınları kitap bağışlayarak katkıda bulundu. Bugün yola çıkacak aydınlar heyetinde şu isimler yer alıyor:
Mehmet Ali Aslan, Oya Baydar, Ali Bayramoğlu, Bahri Belen, Ayşe Berktay, Ahmet Hakan Coşkun, Murat Çelikkan, Adalet Dinamit, Özlem Dalkıran, Tarık Ziya Ekinci, Yiğit Ekmekçi, Fatma Gök, Berat Günçıkan, Ercan Karakaş, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Mesut Öztürk, Özdem Petek, Fikri Sağlar, Vecdi Sayar, Derya Sazak, Hakan Tahmaz, Mebuse Tekay. Van, Muş, Ağrı, Diyarbakır baro başkanları ve üyeleri de, heyete Van'dan katılarak Şemdinli'yi ziyaret edecek.


    http://www.radikal.com.tr/7649147649140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.