Semih Tufan Gülaltay'a 'piyon' operasyonu

Eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal suikastinin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay ve 18 adamı İstanbul polisinin operasyonuyla yakalandı.

İSTANBUL - Eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal suikastinin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay ve 18 adamı İstanbul polisinin operasyonuyla yakalandı. Sekiz ay teknik takiple dinlenen Gülaltay'ın organize suç örgütü kurduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.
Gülaltay'ın organize suç örgütü kurduğu bilgisini alan İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri 'Piyon' adı verilen planlı çalışmayı başlattı. Mahkeme kararı ile Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay ve diğer çete üyelerinin telefonları dinlemeye alındı. Adam kaçırma, çek senet tahsilatı, ölüme sebebiyet verme, yaralama, haraç gibi 22 ayrı suç iddiası ile hazırlanan dosya kapsamında önceki gece operasyona başlandı.
Maltepe'de Gülaltay'a ait işyerine ve yedi ayrı adrese yapılan baskın sonunda 19 kişi gözaltına alındı. Operasyonda şebeke üyelerine ait altı ruhsatsız tabanca ile çok sayıda mermi ele geçirildi. Polis, Gülaltay'ın üç bilgisayarına el koydu. Bilgisayarlar Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü'nce inceleniyor.
Adı TİT'le anılıyor
Gülaltay ve şebeke üyelerinin bazı emekli paşalarla da telefon görüşmesi yaptığı iddia edildi. Zanlılar için savcılıktan bir gün ek gözetim süresi alındı.
Akın Birdal suikastini organize ettiği gerekçesiyle 4,5 yıl hapse mahkûm olan ve adı Türk İntikam Tugayı'yla (TİT) anılan Semih Tufan Gülaltay, yaklaşık bir ay önce Ulusal Birlik Hareketi Platformu'nu (UBH) kurduğunu açıklamıştı. UBH'nin başkanı olduğunu söyleyen Gülaltay, 25 Şubat'ta Azerbaycan'daki Hocalı Katliamı'yla ilgili bir miting yapmıştı. Gülaltay'ın adı Danıştay saldırısında da geçmişti.