Şemsiye kralı'nı virajdaki su birikintisi öldürdü

Yağışlı yolda trafik kurbanı olan 'şimsiye kralı' Celal Birsen, son yolculuğuna uğurlandı.


Tekşem Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Celal Birsen, önceki akşam Muhsin Erdoğan’ın kullandığı ciple Edirne’den İstanbul’a dönerken, araç TEM Otoyolu Esenyurt mevkiinde kontrolden çıkarak takla attı. Kazada, Birsen ile sürücü Erdoğan, olay yerinde öldü. 48 yaşındaki Birsen’in cenazesi, Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kazayı duyan Birsen’in oğlu Recep Birsen, diğer yakınları, CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Malatyaspor Kulübü Başkanı Haşim Karadağ, kulübün eski başkanı Hikmet Tanrıverdi, eski Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Selami Özdemir, teknik direktör Ziya Doğan, hastaneye akın etti
Birsen’in arkadaşlarından Dr. Hasan Hüseyin Şener de kazanın, Celal Birsen’in Edirne’deki fabrikasından İstanbul’daki evine dönerken meydana geldiğini söyledi. Kazanın, virajdaki su birikintisinden kaynaklandığını öğrendiklerini ifade eden Şener, şoförün direksiyon hâkimiyetini yitirdiğini ve aracın takla attığını kaydetti.
Birsen’in ölümü dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Fenerbahçe Kulübü ve Futbol Federasyonu da bir başsağlığı mesajı yayımladı. Birsen dün Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Birsen ailesinin yanı sıra, çalışanları, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, Futbol Federasyonu Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, Milli Takım Antrenörü Müfit Erkasap ile spor, iş ve siyaset dünyasından isimler katıldı. Sağanak altında kılınan cenaze namazına katılanlara şemsiye dağıtıldı. Şemsiye almak isteyenler izdihama yol açtı.

İşe seyyar satıcılıkla başlamıştı
Birsen, beş yaşında ailesiyle birlikte Malatya’dan İstanbul’a gelmiş ve 14 yaşında seyyar satıcılık yapmaya başlamıştı. İlkokul mezunu olan Birsen 1984 yılındaysa şemsiye satmaya başladı. Sonra şemsiyeleri satmak için dükkân kiraladı. Ardından da kendi markasını yarattı. Şirket, yılda 3 milyon şemsiye üretiyordu. (Radikal)