@ismailsaymaz

'Sen çıkarsan propaganda olur, iyisi mi içerde kal'

'Sen çıkarsan propaganda olur, iyisi mi içerde kal'
'Sen çıkarsan propaganda olur, iyisi mi içerde kal'
Adli Tıp'ın 'Bırakılsın' dediği kanser hastası yatalak mahkum, 'propaganda olmasın' diye cezaevinde tutuldu!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yirmi yıldır tutuklu bulunan Ramazan Özalp, cezaevinde kansere yakalandı ve yatalak oldu. Adli Tıp Kurumu’nca (ATK) hastalığı nedeniyle “cezaevinde yaşamını sürdüremeyeceği” yönünde karar verilince Özalp’in dosyası görüşünün sorulması için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Savcılık, “şahsın bizzat kendisinin toplum güvenliği açısından bir tehlike teşkil etmediğini ancak; serbest bırakılması halinde propaganda aracı olarak kullanılabileceği ve huzursuzluk yaratabileceği” gerekçesiyle tahliye talebini reddetti. Özalp, bu skandal karar üzerine cezaevinde kaldı.
Diyarbakır İHD’nin verdiği bilgiye göre; yedi çocuk babası Özalp, 1993’te müebbet hapisle cezalandırıldı. Geçen süre içinde beyninde tümör çıkan Özalp, yatalak oldu ve vücudunun sol tarafını kullanamaz hale geldi. En son ATK, Özalp’in yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına gideremeyeceği yönünde rapor verdi. Bunun üzerine İHD’li avukatlar, Özalp’ın bırakılması için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Savcılık da, “şahsın toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturup oluşturmayacağı” yönünde görüş bildirilmesi için İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’ne müzekkere yazdı. Hem İstanbul TEM hem de İdil Jandarması’ndan gelen yanıt doğrultusunda savcılık, 19 Ağustos’ta tahliyenin reddine karar verdi. 


'BIRAKILIRSA GERGİNLİK OLUR'

Özalp'le ilgili savcılık kararında, şöyle denildi:

“Şahsın bizzat kendisinin toplum güvenliği açısından bir tehlike teşkil etmediği, ancak şahsın Dirsekli köyüne veya İdil İlçesi’ne gelmesi durumunda bazı siyasi şahıslar ve vatandaşlar tarafından propaganda aracı olarak kullanılabileceği ve bu durumun çeşitli toplumsal olaylara sebebiyet verebileceği, farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlar veya vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında gerginlik ve çatışmalara yol açabileceği, söz konusu durumun basına yansıyarak huzursuzluk meydana getirebileceğinin belirtildiği;
Bu tutanak ve adli tıp raporu birlikte değerlendirildiğinde, hükümlünün infazının ertelenmesi talebinin infazın ertelenmesi halinde ‘farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlar veya vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında gerginlik ve çatışmalara yol açabileceği’ hususu dikkate alınarak, talebin reddine karar verildi.”

‘ÇOCUKLAR BİLE CİDDİYE ALMAZ’
Hakim Nuh Hüseyin Köse, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 16. Maddesi'nde, bir hasta tutuklunun tahliyesi için “toplum güvenliği için tehlike oluşturup oluşturmayacağı” koşulunun da arandığını, fakat bu maddenin aktif eylemleri yönlendirebilecek ve onlara katılacak kişiler için geçerli olması gerektiğini, bu örnekte uygulanamayacağını ifade etti.