Sen de mi Bürütüs!

Bergamalı köylülerin yıllarca gündemde tuttuğu Ovacık Altın Madeni'nde bu kez de maden işçileri eylem yapıtı. Yıllarca madenin kapatılması için mücadele veren 'Hopdediks' lakaplı Bayram Kuzu'nun torunu Günay Candan da dedesinin aksine bu safta yer aldı.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Bergamalı köylülerin yıllarca gündemde tuttuğu Ovacık Altın Madeni'nde bu kez de maden işçileri eylem yapıtı. Yıllarca madenin kapatılması için mücadele veren 'Hopdediks' lakaplı Bayram Kuzu'nun torunu Günay Candan da dedesinin aksine bu safta yer aldı.
Danıştay'ın 23 Haziran'da aldığı, Bakanlar Kurulu'nun işletme izninin hukuka aykırı olduğu yönündeki kararı, geçen perşembe günü, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun talimatıyla uygulandı. Bergama Kaymakamlığı'na bağlı Sağlık Grup Başkanlığı ekipleri, kararı yetkililere tebliğ edip madeni mühürledi. Maden işçileri ise, karara karşı mücadele başlattı. Aileleriyle birlikte 50 kişilik bir grup oluşturan maden işçileri, Konak Meydanı'ndaki Sümerbank binası önünde gösteri yaptı. Grup, Vali Yardımcısı Halis Peker'e, Bergama esnafı ve köylülerin destek imzaları ile madenle ilgili raporlarını içeren Ovacık Altın Madeni Destek Dosyası'nı sundu.
'Dedem kandırıldı'
Altın madeninin kapatılması için mücadele veren, ancak üç yıl önce yaşamını yitiren Hopdediks Bayram Kuzu'nun torunu Günay Candan da maden işçisi olarak hakkını aradı. Candan, "Dedem ve diğerleri bilinçsiz oldukları için bazı menfaatçiler tarafından sürekli kandırıldı. Oysaki, madenin hiçbir zararı yok. Buradan birçok kişi ve aileleri ekmek yiyor" diye konuştu.