'Şen Mahalle' betonlaşıyor

'Şen Mahalle' betonlaşıyor
'Şen Mahalle' betonlaşıyor

Daha önce 3 kat olan inşaat sınırı 13 kata yükseltildi. Sarıgöl ün eski yapısından eser kalmadı. Hem sosyal doku hem binalar yok oldu.

Sarıgöl'de yıkım, zorla tahliyeler ve dönüşüm inşaatı devam ederken mahalleyi betonlaştıracak imar planları askıya çıktı. Yeni planlara göre, parklar yapılaşmaya açılıyor, 3 kat inşaat hakkı 13 kata çıkıyor, nüfus yoğunluğu artıyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ‘gecekondu dönüşüm’ projesi kapsamında binin üzerinde Romanın yaşadığı Sarıgöl’de (Şen Mahalle) 600 bina boşaltılmış ve yıkılmıştı. Acar İnşaat’ın ihalesini aldığı havuzlu rezidans inşaatları devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mahalle için hazırladığı yeni imar planları askıya çıktı. ‘Gaziosmanpaşa ilçesi, Sangöl ve Yenidoğan Mahalleleri Gecekondu Önleme Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planları’na göre 2010 yılı öncesinde imar planlarında kat sınırı 3 iken şimdi 13 kata (40 metre) çıktı. Ayrıca 2010 planlarında park gözüken alanlar yapılaşmaya açıldı, kamusal alanlar azaltıldı ve nüfus yoğunluğu iki katına çıkartıldı. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi planlara dava açacağını açıkladı. Mahalleli de planlara itiraz için dilekçe veriyor.
Mahalleli, gönüllü şehir plancılarıyla hazırladığı itiraz dilekçesinde imar planlarının halkın görüşüne başvurmadan ve mahallenin geleneksel yaşam kültürünü gözetmeden hazırlandığını belirtti: “Gecekondu Önleme Bölgesi ilanı kararı sosyal gerçekliğimi, yaşam kültürümü gözetmemektedir. Bu karar sahip olduğum mülkiyet ve diğer haklarımın da ihlali anlamına gelmektedir. Önerilen plan ile getirilen yapılaşma koşulları, sosyal doku ve mahallenin geleneksel yaşam kültürü ile uyumlu değildir. Mahallenin ihtiyacını karşılamaya yönelik olmadığı ortada olan yüksek yoğunluklu ticaret alanı oluşturulmuş, mahallenin sosyokültürel özelliklerine ve mekân kullanma alışkanlıklarına uygun olmadığını belirttiğimiz halde kimi alanlarda yapı yoğunluğu iki kat artırılmıştır.”

‘Tipik TOKİ yerleşkesi gibi’

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar odanın planlara itiraz noktalarını şöyle açıkladı: “Bu planlarda yapılaşmanın çok arttığını görüyoruz. 2010 planlarında, daha önceki imar planlarıyla getirilen üç kat sınırı kaldırılıyor, bazı yapı adalarında inşaat yüksekliği serbest bırakılarak emsal değeri 2,5 olarak tanımlanıyordu. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden onaylanarak askıya çıkarılan planlarda ise yükseklik 40 metre. Ayrıca bir önceki planlarda bazı yapı adaları için verilen 2,5 emsal değeri, planlama alanının tamamına verilmiş durumda. Bu planlar tipik bir TOKİ yerleşkesine işaret ediyor.”

Parklar konuta açıldı

Bir Umut Derneği/Dayanışmacı Atölye’den Şehir Plancısı Özgür Temiz de planların nüfusu iki katına çıkarttığını söyledi. Temiz, “Bir önceki plandaki parkların yerine konut alanı yapılmış. Okullar mahallenin kenarına atılmış. Yeni yapılan eğlence merkezi Vialand’e bakan uca yoğun ticaret alanı koyulmuş. Buraya artık otel bile yapılabilir. Eski plan 18 bin kişilik bir yerleşimdi. Bu planla yaklaşık 9 bin ek nüfus getiriliyor. Belli ki imar planları yapılmak istenen inşaat projesi için değiştirilmiş” diye konuştu.

Sarıgöl’de ne olmuştu?

Sarıgöl’de yıkım ve zorla tahliyeler hâlâ devam ediyor. Yıkılan evlerin yerine yapılan inşaat projesine 2005’te TOKİ’yle başlandı, sonra belediye projeyi TOKİ’den devralarak ihaleyle Acar İnşaat’a verdi. Mahalle geçen aylarda 6306 sayılı yasa kapsamına alınarak ‘riskli alan’ ilan edildi, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ise kanunun uygulanmayacağını iddia ediyor. ‘Dönüşüm’ projesi kapsamında belediye, tapu tahsis belgesi olanlara yıkıma karşı çıkma hakkı tanımıyor, yani tapu tahsisli vatandaşın projede daire alacak durumu yoksa gecekonduya biçilen enkaz bedelini alıp çıkmak zorunda. Kalabalık nüfuslu ve düşük gelirli birçok hane, olimpik havuzlu projeden 55 metrekarelik bir daire almak yerine bankaya yatırılan parayı çekip evini terk ediyor. Kiracılar içinse evi boşaltmaktan başka çare yok. Sarıgöl’ün yanı başında ‘Türkiye’nin en büyük eğlence merkezi’ Vialand yükseliyor.


  http://www.radikal.com.tr/114948811494883

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kentsel Donusum'un Istanbul'daki adi betonlasma, mulksuzlesme, ve ranttir - clara

  Sanki onca yasananlari bilmiyormusuz gibi "kentsel donusum, kuslar, cicekler, bocekler" demek cahilliktir. Istanbul'da binler yerinden edildi kentsel donusum adina. Devlet insanlari yerinden etmeden yapsa bunlari canimiz feda. Yahut insanlarin yasadiklari alanlari kucultup kendi rant sagliyor bu alandan. Kentsel donusumun adil olmasi icin insanlarin yerinden edilmemesi, yasadiklari mekanin ve metrekarenin ayni kalmasi, borclandirilmamasi gerekir. Devlet bunun hicbirini yapmazken kimse yesillesme diye hikaye anlatmasin. Ayrica cok istiyorsa donusumu once 99 depremindeki hasarli binalari kaldirsin. Orada henuz rant olmadigi icin oralara dokunan yok. Dere yataklarina bina yapilamayacagi icin riskli alan ilan edilen bolgeyi dere yataklarina kadar getirip yatakta kesen de devlet.

  BETON KAFA - HARAYDIN

  Kentsel dönüşümü betonlaşama anlayan betonlaştırarak kente dönüştüreceğini sanan beton kafalıdır. Gelin kentsel dönüşümü kenti insancıllaştırma olarak algılamayı becerin. Kent nasıl insancıllaşır? Daire başına üç otopark, ikisi açık ağaç altında biri kapalı, kişi başına 50 ağaç, daire başına 250 ağaç, bulvar kenarlarına 300m çizgi park, bulvarların açıldığı 2//5//10km2lik doğakent parkı, Doğakent parkı ve Bulvarpark kenarlarına aralarında bina yüksekliğinin üç katı mesafe olan 19//33//99 katlı gökdelenler ve arakalarına bahçeli müstakil evler ve evlerin sadece yüzde 25'i apartman. Yürüme, bisiklet ve özürlü yolları ya Çizgipark, Bulvarpark içinde çınar,ıhlamur,kestane ve sedir ağaçları gölgesinde ya trafiğe kapalı arayollarda. Tarihi eserlerin restorasyon verekonstrüksiyonla kent meydanlarında diriltilmesi ve tahi eser, sanat eseri ve su süsleme sanatı ile süslenmiş geniş kent meydanlar, Bulvalardan geçen tramvay ve metro, okullar bulvarkent ve kent park güzergahında toplu, okul öğrencileri her yere servis değil metro ve tramvayla gidecek.....Kentsel dönüşüm betona gömülmek değil kentleri doğa ile bütünleştirmek ve kainatta insandan başka milyonlarca çeşit canlıyla kentleri paylaşaşarak insanın sadist narsist değil halife-i arz olduğunu hatırlaması ve diğer canlılara karşı insan olmanın zorunlu şartı görevlerini uygulayarak hatırlaması göstermesidir.

  BETONLAŞMA İNSANLIĞI ÖLDÜRÜYOR - pispor

  komşuluk ilişkilerini paylaşım saygı ve saygı var bu mahallelerde şimdi bu betonlaşma ile artık bunlar yok olur aslında.