'Şen Mahalle' ikinci Sulukule mi?

'Şen Mahalle' ikinci Sulukule mi?
'Şen Mahalle' ikinci Sulukule mi?
Romanların yaşadığı 'Şen Mahalle' yerle bir. Olimpik havuzlu 'gecekondu dönüşüm projesi'nden ev alamayanlar 'Sürgün ediliyoruz' diyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ‘gecekondu dönüşüm’ projesi kapsamında binin üzerinde Romanın yaşadığı Sarıgöl’de 600 bina boşaltıldı. Boşaltılan evlerin yarısı yıkıldı, kalan yarısının ise 6 Nisan’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da katılacağı bir törenle yıkılması planlanıyor. ‘Şen Mahalle’de gecekonduların yerine Acar İnşaat’ın ihalesini belediyeden aldığı 9 bloklu, olimpik havuzlu konut projesi yapılacak.
‘Şen Mahalle’nin sokakları ağaçlı, evleri avlulu. Kadınlar kapı önüne çıkıp ‘’Yazın buraları yıkarız, kilimler serer otururuz. Komşularımızla yakınız, biz dairede yapamayız’’ diyor. Buradaki Roman nüfusun nene-dedeleri mübadele zamanında Selanik’ten göç etmiş. İstanbul ’da Tahtakale, Eminönü gibi ilçelere yerleşenler, Adnan Menderes zamanında Sarıgöl’e göç ettirilmiş. Kimisinin tapu tahsis belgesi, kimisinin de bu belgeyi alacağına dair çap belgeleri var. Belediye tapu tahsis belgesi olanlara yıkıma karşı çıkma hakkı tanımıyor, yani projede daire alamıyorsa gecekondusuna biçilen bedeli alıp çıkmak zorunda. Kiracılar içinse evi boşaltmaktan başka çare yok. Sulukule’deki yıkımdan sonra buraya kiracı gelen bir ailenin küçük oğlu ‘’Orada da kiracıydık evimizi yıktılar buraya geldik. Her yerde yıkım var, ne yapacağımızı bilmiyoruz’’ diyor.

Yanıbaşı eğlence merkezi 

Mahallede iki büyük alanda iş makineleri çalışıyor, pencereleri, kapıları sökülmüş binalar yıkımı bekliyor. Beş yıldır bitmek bilmeyen yıkımın içinde yaşayan Gülizar Hanım, ‘‘Çöplerin pisliklerin içinde oynuyor çocuklar. Fareler, lağım ne isterseniz var’’ diyor. Mahallede kalanlar projeye oldukça tepkili. Komşularının gecekondularını belediyeye düşük fiyatlara satıp çıkmak zorunda kaldığını anlatıyorlar. Telaffuz edilen rakamlar genellikle 60-70 bin lira civarında, 20 bine kadar düşüyor.
Kalabalık nüfuslu ve düşük gelirli birçok hane, olimpik havuzlu projeden 55 metrekarelik bir daire almak veya daha büyük bir daire için ayda bin lira borçlanmak yerine bankaya yatırılan parayı çekip evini terk ediyor. Kiracı oluyor. ‘‘Burada insanlar belediyenin dağıttığı yemek için sabahları sıraya girerdi’’ diyor Sarıgöl Roman Derneği eski başkanı Şadi Çatı. Sarıgöl’ün yanı başında 600.000 metrekarelik alanda inşa edilen ‘ Türkiye ’nin en büyük eğlence merkezi’ Vialand yükseliyor.
Projeye 2005’te TOKİ’yle başlanmış, sonra belediye projeyi TOKİ’den devralarak ihaleyle Acar İnşaat’a vermiş. Proje için belediyenin 2010’da yaptığı plan değişikliğini Şehir Plancıları Odası yargıya götürmüş, dava sürüyor. Oda, bölgenin çok yoğun bir yapılaşma hakkı ile imara açıldığını söylüyor. Odanın diğer itirazları üç kat sınırının kaldırılarak inşaat yüksekliğinin serbest bırakılması ve emsalin 2.5’e çıkarılması var.


‘Kalanla çıkan yarı yarıya’

“Şimdiye kadar vatandaşla anlaşıp 300 bina yıktık. 300 bina da boş, yıkımı bekliyor. O mahalleye bizden evvel 500 polis operasyonla giriyordu. Biz girdik, insanlarla anlaştık. Sıkıntı olsaydı bunları yapabilir miydik?”
“Vatandaşların yarısından fazlasının tapusu çok mülkiyetli. Babanın eviymiş, dört kardeşe kalmış. Dört kardeş bir daire almak istemiyor, ‘paramızı verin paylaşalım’ diyor. Yeni projede ev almak üzere anlaşanlar ve parasını alıp çıkanların oranı yarı yarıya.” “Eğer ev tapulu malınızsa, yıktırmak istemiyorsanız yıkılmayacak. Tapu tahsis belgesi olanların böyle bir hakkı yok.”
“Sarıgöl’de 775 daire yapılıyor. Başka yerlerde vatandaşlarımız TOKİ’nin sosyal konut kalitesini beğenmedi, evlerden memnuniyetsizliğini gördük. Sosyal konut değil, Emlak Konut’un standartlarına göre yapıyoruz inşaatı. İki yarı olimpik havuz olacak, altı tamamen otopark”.
“Sarıgöl’de yıkıma başladığımız yerlerde psikolojik danışma merkezi, gençlik ve kültür merkezi, meslek edindirme tesisi oluşturuyoruz. Buradaki insanlarımızı özellikle inşaat sektöründe hızla eğiterek her başlayan konut projesinde istihdam sağlayacağız. O insanları da İstanbul’a yakışan ortalamaya çekmemiz lazım.”
 

Evi sekizde birine indi

Belediye, tapu tahsis belgesindeki rakamları kabul etmediği için evleri tekrardan ölçüyor. Birçok tapu tahsis sahibi, evlerin çok daha küçük hesaplandığını anlatıyor. Emine Atılgan ‘‘480 metrekare arsada 213 metrekare evimiz vardı. Belediye üç kere ölçüme geldi, ev 73 metrekareye düştü nasıl olduysa’’ diyor. Aile, ev karşılığı projeden 55 metrekarelik daire alabilmiş, üstüne de 6 bin lira borçlandırılmış.