Sen misin 3409 kadını destekleyen!

Sen misin 3409 kadını destekleyen!
Sen misin 3409 kadını destekleyen!
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 dernek hakkında açılan kapatma davası bugün başlıyor. Aralarında bugüne kadar kadın sorunları konusunda etkin çalışmalar yürüten Van Kadın Derneği’nin de (VAKAD) bulunduğu dernekler PKK /KCK bağlantılı olmakla suçlanıyor.
Van Başsavcılığı bir süre önce kentte faaliyet gösteren 10 dernek hakkında kapatma davası açılması için dosya hazırladı. KCK bağlantılı oldukları iddiasıyla kapatılması istenen dernekler arasında kadın sorunları konusunda aktif çalışmalarıyla bilinen Van Kadın Derneği (VAKAD) de yer aldı. Ancak savcılığa göre ‘deprem dönemindeki faaliyetleriyle halkın PKK’ya sempatisini arttırmaya çalışan’ VAKAD, aynı davanamede PKK/KCK yapılanması içinde adı verilen dernekler arasında geçmedi. Çalışma notları, çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve depremzedelerin telefon listelerinden oluşturulan deliller dışında yine davanamede yer alan üç gizli tanık ifadesinde VAKAD’a ilişkin bir ibare bulunamadı. Dernek üyelerinin iddiası ise haklarında dosyaya konulan delillerin VAKAD’ın konteynirinde yapılan izinsiz bir aramadan elde edilmiş olması. Dernek yönetimi ayrıca bu arama ile ilgili olarak da suç duyurusunda bulundu.
Kapatma isteminin çalışmalarını etkilemediğini anlatan dernek yöneticisi Aylin Çelik “Merkezi veya yerel yönetimle organik bir bağımız yok. Bu nedenle iki taraf da ötekileştiriyor bizi. Bu dava ile bu iki tarafı birleştirdik. Bizi sevmeyenler de sevenler de kendi açılarından ‘Ne işleri varmış bu davada?’ diye kızdılar. Ama biz zaten orada bile değiliz” dedi.
2004’te kurulan VAKAD, 21 Aralık 2012’ye kadar bölgedeki çeşitli illerde 3409 kadına destek oldu.


  http://www.radikal.com.tr/112801611280163

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  deprem yardimi - keryil

  kendisi 'kapasitesini denemek' icin yardim etmeyen devlet, kapasitesini bilip de yardim edene de dava aciyor. evet, depremde yardima gitmek, eger birisi "bunu pkk icin yapiyor" derse, suc olabiliyormus. yani yardima gitmemeniz, birilerinin bunu pkk'ya maletme ihtimalindense insanlarin enkaz altinda olmesi filan yasal olarak daha tercih edilir bir ismis. bu iddianin uydurma oldugu cok bariz, ama diyelim ki pkk'nin adini duyurmak icin yapsin. ben yine de kendimde bu duruma itiraz edecek yuz bulamiyorum. devlet hem beceremeyip hem de becermeye calisanlarla (yine becerememis de olabilirler, onemli degil) ugrasacagina bu isi yapmanin kendi gorevi oldugunu hatirlayip utansin bir. "severleri" pkk deyince vicdaniyla idrakini bir kutuya koyup kaldiran vatanim benim.

  VASAT YARGI - KARAKOÇ

  Halkın %95'nin güvenmediği, sadece %5'nin güvendiği bir yargı vasat bir yargıdır. Bu durum ki bu savcı ve hakimleri rahatsız etmiyorsa, iğren bir durum söz konusudur demektir. Bu güvensizliğin tersine dönderilmesinin tek yolu; yargı mensublarının birer militan gibi davranmaktan vaz geçmeleridir.

  . - karlıkayın

  haktan yana konuştuğun zaman ya vatan haini ya da terörist oluyorsun kaçış yok bundan.bunu bile bile bu işin altına elini koyan onurlu insanları saygıyla selamlıyorum.