Sen misin dinleyeni inceleyen hakim!

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine, Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı'nda inceleme yapan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Hayri Keskin hakkında Adalet Bakanlığı'nın emriyle soruşturma başlatıldı. Ayrıca Adalet Bakanlığı, dinlenen 46 hakim ve savcı hakkında soruşturma açılmadığını duyurdu.

 

ANKARA - Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Birinci Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Kesin için soruşturma açıldı.
Keskin’in adı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) yapılan baskında geçmişti. Baskında İletişim Başkanlığı yetkilileri ile Hayri Keskin ve bilir kişiler arasında tartışmalar yaşanmıştı. Sonuçta hazırlanan raporda Yargıtay’ın telefonlarının İletişim Başkanlığı tarafından dinlendiği tespitine yer verilmişti. Rapor inceleme talimatını veren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.
Hayri Keskin kendisini engelleyen İletişim Başkanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bir suç duyurusu da İletişim Başkanı Fethi Şimşek tarafından yapılmış ve hakimin bu işlem sırasında görev ve yetkilerini aştığını belirtmişti. 

Adalet Bakanlığı zaman kaybetmeden bu tespiti yapan İletişim Başkanlığı’ndaki aramaları bizzat yöneten Hayri Keskin hakkında soruşturma başlattı.
Dün iki müfettiş Ankara Adliyesi’ne giderek Hayri Keskin’in ifadesini aldı. Hayri Keskin ikinci aramada da oldukça önem taşıyor çünkü Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, İletişim Başkanlığı’ndaki usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili sürecin genişletilmesi yönünde başka bir talebi daha vardı.
Önümüzdeki günlerde İletişim Başkanlığı’na polis nezaretinde gidilerek ikinci bir arama daha yapılacak ve harddisklere el konulacak. Arama kararında bir direnişle ya da engellemeyle karşılaşılması durumunda da tutuklama kararı verilmesini isteniyor.  (Ntvmsnbc)