Sen misin eylemcilere destek vermek için korna çalan!

Sen misin eylemcilere destek vermek için korna çalan!
Sen misin eylemcilere destek vermek için korna çalan!
Gezi Park eylemlerine korna çalarak destek veren sürücülere, "Ses cihazlarını kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmaktan" 77 TL para cezası verildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – Gezi Park eylemlerine desteği kesmek için idare ilginç cezalandırma yöntemleri deniyor. Bunun son örneği ise Hatay’da yaşandı.  Eyleme yönelik toplumsal destek artarken, bazı insanların da araçlarında korna çalarak, sokaktaki insanlara destek verdikleri görüldü. Ancak bu destek Hatay’lılar için pahalı mal oldu. 2 Haziran 2013 tarihinde, Hatay’ın Sümerler semtinde de vatandaşlar sokağa çıktı, tepkilerini dile getirdi. O anda araçlarıyla seyir halinde bulunan bazı vatandaşlarda, korna çalarak, eylemcilere destek verdi.


KORNA ÇALMAK SUÇ

Araçlarında korna çalarak eylemlere destek verenlerin kapılarını eylemden 10 gün sonra postacı tarafından çalınmaya başlandı. Postacı kendilerine imza karşılığında bir trafik cezası tebliğ etti. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağında, söz konusu şoförlerin “Ses cihazlarını kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak” suçundan 77 TL’lik para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Hatay Ceza İşlemleri Büro Amirliği tarafından gönderilen evrakta, söz konusu suçun, olay yerinde bulunan fahri Trafik müfettişi tarafından tespit edildiği altı çizildi.


ŞAŞKINLAR

Cezaya çarptırılan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen Hatay’lılar ise verilen ceza karşısında şaşkın olduklarını belirterek “İlk defa böyle bir cezayla karşılaştık. Bu şekilde bir cezalandırma olabilir mi? Tamamen Gezi Park eylemlerine verilen desteği kesmek amacıyla böyle bir cezalandırmaya maruz kaldık. Çok sayıda vatandaşa bu ceza gönderilmiş durumda” görüşünü dile getiriyor.


BUNLARI DA GÖRDÜK

Gezi Park, eylemleri boyunca Türkiye alışılmışın dışında uygulamalar gördü. İlk defa, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeden, gözaltına alınan şüphelilerin telefonlar için arama kararı çıkartarak, eylemcilerin telefonlarına el konulmasını sağladı. Bir çok ilde savcıların Twitter kullanıcılarının gözaltına alınmaları alışılmışın dışındaki uygulamalar arasında yer aldı. Bu ilginç uygulamalara Hataylılar için uygulanan trafik cezası da eylemlere desteği kesmek için başvurulan son ilginç yöntem olarak yorumlanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1137402113740214

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sen misin eylemcilere destek veren hk. - fgemak

  halk arasında bir tabir vardır "pamuk çuvalına vurdukça tozar "hükümette bu olaylara böyle kamu gücünü kullanarak saldırırsa bu işler nefrete ve giderek karşı saldırıya dönüşecek şekilde gelişeceğini düşünüyoruz.

  korna çalmayanlara hakaretleri de konuşalım - egeli67

  Yolda tencere tava çalanlar kendilerine destek için korna çalmayanlara hakaret ediyorlar, makarnacı diye bağırıyorlar, bunları da yazsanıza. Sokakta tencere tava çalıp mahalleyi rahatsız edenlere yapmayın denince hakaretler uçuşuyor. Belediyeler bu kafaların elinde olsaydı herhalde daha fazlasını yaparlardı. Senin protestona katılmak ve destek olmak zorunda değilim. Bir tane belediyede işgüzar bir müfettişin cezası manşet oluyor. Radikal'in kimden yana olduğu çok açık.

  İlerleme var demek ki! - guru

  Camdan içeri gaz sıkan polişsler gördük. Bu sefer gaz sıkmamışlar, sadece ceza yazmışlar. Hukuk devleti mi oluyoruz ne?!

  Komiksiniz - felisss

  İnsanlar canlarını ortaya koymuş, 77 TL'den mi çekinecekler... Hataylıları böyle korkutmanız zor...

  Baska yöntemleriniz yokmuydu. - Candem

  Sayin hükümet, siz secimlerde heryeri yasanmaz kilarken nerdeydi bu elemanlarin. Sizin secimlerde yaptiginiz cevre kirliligi (gürüldü) uzaya cikti. Akliniz simdi mi basiniza geldi. Eger memlekete adalet gelecekse, bu herkes icin olmali. Gezi direnisi korna calamaz, ama sayin RTE ve yandaslari AKP korna calar diye bir yasa mi cikarttiniz simdi. Yazik memleketimin insanlarina, bu haksizliklari hat etmiyor. Allahinizdan bulun, baska ne diyelim. Dayan halkim, dayan ve dayan, boyun egme haksizliga.

  Bu da ceza mı be yavv - E.S

  Aslında idam cezası vermek lazımdı, yanlış olmuş.

  AKP'liye serbest - serversev

  Başbakan karşılayan AKP konvoylarına da aynı ceza hiç kesilmiş mi? Bunlarla kimseyi yıldıramazsınız.