Sen misin harç zammını protesto eden!

Sen misin harç zammını protesto eden!
Sen misin harç zammını protesto eden!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, harçları protesto eden 40 kişi hakkında 1.5 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı


ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü yaptıkları" gerekçesiyle, 40 kişi hakkında, 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezaları istemiyle dava açtı.
Dava iddianamesinde, 10 Ağustos 2009 tarihinde, "Memur maaşlarına yüzde 3, üniversite harçlarına ise yüzde 8 zam yapılmasını" protesto etmek amacıyla, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlendiği kaydedildi.
İddianamede, 4 kişinin kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşünün yönetiminde yer aldıkları, 5 kişinin ise izinsiz eyleme müdahale sırasında cebir ve şiddet göstererek polis memurlarına saldırdıkları ve mukavemette bulundukları, diğer 31 kişinin de güvenlik güçlerince yapılan ihtara rağmen eyleme devam edip dağılmadıkları ve polis tarafından zorla dağıtıldıkları ileri sürüldü.
Davanın iddianamesinde, 4 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1. maddesi uyarınca 1 yıl 6 aydan 3’er yıla kadar; 5 kişi hakkında 32/3. maddesine göre 3 yıldan 5’er yıla kadar; 31 kişi hakkında ise 32/1. maddesi uyarınca 1 yıl 6 aydan 3’er yıla kadar hapis cezaları talep edildi.
Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin kabul edildiği, tutuksuz 40 sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi. (aa)